Jak na holandské akvárium

Nádherné holandské akvárium Pavlíny Pevné. Přehled použitých rostlin a technické infomace najdete tady. 

Asi většině z nás, když uvidí povedené holandské akvárium, spadne brada a řekne si: „Wow, tak to bych chtěl mít, je to nádhera.“ Holandské akvárium je pestrá podvodní zahrada, ze které oči přecházejí. Hlavní důraz je kladen na uspořádání akvarijních rostlin tak, aby vzájemně tvořily oku lahodící kombinaci plnou barev a kontrastů. Asi je vám jasné, že vytvořit takovou podvodí zahrádku, která stojí za to, není jen tak a vyžaduje znalost akvarijních rostlin a cit. 

Pojďme si o akvarijním holandském stylu říci něco více.

Základní informace o holandském akvarijním stylu

Sladkovodní akvaristice dominují dva hlavní aquascapingové styly a to přírodní a holandský styl. Holandský styl vznikl ve 30.letech 20.století v Holandsku a je tak nejstarším aquascapingovým stylem vůbec.

U holandských akvárií hrají hlavní roli rostliny a většinou se nepracuje se se dřevem a kameny, jak je tomu u přírodních akvárií. Navíc narozdíl od přírodních akvárií nemají holandská akvária připomínat biotop nebo podvodní krajinu, ale hlavní důraz je kladem na uspořádání vodních rostlin. Umístění a seskupení rostlin pomáhá vytvořit hloubkovou perspektivu, kdy se rostliny navzájem doplňují tvarem a barvou.

Z literatury: "Je to velká dekorační nádrž s bohatými porosty rostlin a s malým množstvím ryb. Rybí osádka je složena z druhů, které nepoškozují rostliny a které neryjí ve dně. Poměry v tomto akváriu se blíží poměrům v přírodě. Produkce (biomasa) producentů (rostliny) významně převyšuje produkci (biomasu) konzumentů (ryby). Holandské akvárium se vyznačuje stabilizovaným koloběhem látek (především dusíku), nevyžaduje vzduchování a mnohdy ani filtraci". [1]]

Aquascaping holandských akvárií

Při zakládání holandského akvária je výhodou znalost vodních rostlin. To znamená vědět do jaké výšky rostliny vyrostou, jaký mají tvar submerzních listů, zbarvení, jaké mají nároky na světlo a výživu. Díky znalostem snadněji vytvoříte výsledné aranžmá, tak aby působilo nejen esteticky, ale bylo i funkční.

Většina holandských akvárií se vyznačuje hustotou a bohatým kontrastem rostlin. Osázeno je až 100% plochy akvária.

Nejběžnější technikou používanou při tvoření holandského akvária je vzestupné sazení rostlin, kdy do zadní části akvária sadíme nejvyšší rostliny. Postupně výška rostlin klesá až na nízké rosltiny, které jsou u přední stěny akvária.

Jak u přírodních tak i u holandských akvárií je důležité zdůraznit ohnisko, které nám táhne oko a vytvoří vizuálně příjemnou kompozici. Více informací o akvarijních kompozicích a zlatých řezech při vytváření akvárií se můžete dozvědět v článku tady nebo ve videu Zakládání přírodního akvária.

U holandských akvárií je ústřední bod neboli ohnisko obvykle zdůrazněno použitím červené rostliny.

Rostliny jsou pěstovány ve skupinách a kontrast zajistíme použitím barevných variací, výšky listů a textury. Asi 60-70% rostlin by měly být zelené, zbytek rostlin by měly mít jinou barvu jako je červená, růžová, oranžová nebo dokonce žlutá.

Jaké rostliny jsou vhodné do holandských akvárií

Pro holandský styl jsou často používány stonkové rostliny. Rychle rostou, mají širokou škálu barev a tvar listů. Pro dosažení dobrého barevného kontrastu se doporučuje použít tři druhy rostlin na 30 cm, myšleno v rámci jedné linie (přední, střední a zadní linii akvária).

Níže máme pár tipů na nejpoužívanější rostliny pro akvárium holandského typu:

Nicméně fantazii se meze nekladou a je na vás, jaké rostliny použijete. Ale třeba takové rostliny rodu Echinodorus, které jsou velké a zabírají hodně místa, nejsou pro holanďana moc vhodné.

Holandské akvárium na vás, i přes velké množství druhů akvarijních rostlin, nesmí působit chaoticky. Maximálně se můžeme bavit o řízeném chaosu.  
Čistý, organizovaný a esteticky příjemný dojem z akvária získáme, pokud budeme správně a zručně zastřihávat rostliny. Důležitý je také časový interval střihu rostlin.

Řada nadšenců do holandských akvárií si vyloženě buduje sbírku obtížně dostupných akvarijních rostlin a má v akváriu přehlídku raritních druhů rostlin.

sout-1.jpg

Na fotce výše je akvárium českého aquascapera Aleše Kloudy, který se specializuje na holandská akvária. Zajímá vás, jaké raritní druhy rostlin použil? Mrkněte sem.

Jaké ryby jsou vhodné do holandských akvárií

Ryby v holandském akváriu slouží spíše jako doplněk, přesto jsou důležité pro zachování biologické rovnováhy. Ideální jsou hejna drobných ryb (tetry, neonky, razbory), které nebudou na sebe strhávat příliš pozornosti. Vhodní jsou i drobní řasožrouti jako jsou otocinclové, neritiny zebry a japonské krevetky.

U holandské nádrže platí, že méně ryb je více. Při výběru ryb se řídíme pravidlem, že na 3-4 litry vody má být 1cm ryby

Jaká technika a přípravky jsou podmínkou pro fungující holandské akvárium

Holandské akvárium je o rostlinách a převážná většina z nich má vysoké nároky na intenzitu osvětlení a živiny. Podmínkou pro úspěšné pěstování rostlin je tedy silné světlo, plynné CO2 a pravidelné dávkování živin. Neměli bychom opomenout ani kvalitní substrát, ať už obohacený o živiny nebo nesléhající substrát, ve kterém budou rostliny dobře kořenit.
Jelikož v holandském akváriu je prakticky 100% pokryv dna rostlinami, které také čistí vodu a zároveň je v akváriu minimum živočichů, dalo by se říci, že výkonná filtrace není až tak důležitá. Nicméně dobrá filtrace pomůže s prouděním vody, a tím i distribucí živin a CO2. Navíc filtrace pomáhá odstraňovat nečistoty v rostlinném porostu (odumřelé části rostlin, kal). Nečistoty vytvářejí podmínky pro bujení řas a nedostupnost kyslíku v kořenové zóně a tím zhoršení růstu.
Jednotlivé body zmíníme pouze okrajově. Osvětlení, živiny i CO2 jsou podrobně zpracovány v jiných článcích, které doporučujeme přečíst.
  • Osvětlení
    • Osvětlení musí mít vysokou intenzitu a to kolem 1W/l. Vhodné jsou silná světla s RGB čipy, u kterých můžete konfigurovat jednotlivé barvy a intenzitu. U holandských akvárií je asi jednoznačná volba Chihiros LED wrgb II.
    • Více o osvětlení si můžete přečíst tady
  • Živiny 
    • Silné světlo a dostatek oxidu uhličitého poskytují rostlinám obrovský růstový potenciál. Navíc velké množství rostlin má vysokou spotřebu živin. Vhodné je tedy dávkovat hnojiva denně, rostliny tak nebudou nikdy hladovět a všechny živiny okamžitě využijí pro maximální růst, syté vybarvení a vitalitu
    • Dobře zpracovaný článek o hnojení rostlin najdete tady
    • Doporučujeme použít kombinaci hnojiv Bioflor master, Makron NPKNitrate greenFosfor. Dávky doplňkových hnojiv (Fosfor+, Makron NPK, Nitrate green)  ladíme jednou týdně testy a pozorováním rostlin. Jaké hodnoty sledujeme? Železo, fosfor a dusík. Hodnoty můžete změřit pomocí testů Ferrin, Foskol a Azotan. 
  • CO2 
    • Hustý porost, náročné rostliny, intenzivní osvětlení = vysoké nároky na množství CO2
    • Hodnota CO2 by měla být 35 ppm 
    • Podrobný článek o CO2 najdete tady.
  • Filtrace
    • Vhodný je vnější filtr, který přečerpá akvárium min. 3x za hodinu.
    • Snažíme se vyladit proudění tak, aby byl v akváriu přiměřený proud, který bude efektivně distribuovat živiny. K tomu nám může pomoci skleněný nátok a výtok, který odpovídá velikosti akvária.
  • Substrát
    • Volíme porézní substrát = nesléhá, dobře vede živiny a kyslík
    • Vhodný je i zásobní substrát s živinami (první měsíc je nutná častější výměna vody)
    • Vhodné jsou i substráty na bázi černozemě  (první měsíc je nutná častější výměna vody)

Důležitá je i teplota vody. Nízká teplota vody zpomalí metabolismus rosltin, vhodná teplota pro efektivní příjem živin a CO2 je 24-26 °C.

Jakou péči vyžaduje holandské akvárium

Kromě pravidelné výměny vody, čištění skel a filtru je podmínkou pro pěkný vzhled holanďana pravidelný střih rostlin a odstraňování starých listů. V případě velké nádrže to může být práce až na několik hodin týdně:). Dobré je také kontrolovat teplotu, množství CO2 a stav světel. Více o údržbě akvária najdete tady.

Na co si dát pozor

  • Zdraví vodních rostlin, ryb a dalších druhů
  • Parametry vody (optimální teplota, vhodné hladiny fosforečnanů a dusičnanů, tvrdost)
  • Optimální množstvé CO2
  • Výběr rostlin, použití barev a kontrastu
  • Výběr a kompatibilita a počet ryb v porovnání s velikostí akvária

Mohlo by se vám hodit

Použitá literatura:

1. J.Hofmann, J.Novák : Akvárium sladkovodní a mořské,  nakl. Brázda 1999, str. 11, 154