Fosfor+ Expand

Fosfor+

Rataj Rataj

Nové

FOSFOR+ je přípravek s obsahem fosforu

Více podrobností

Skladem

78 Kč

s DPH

Popis

Charakteristika

FOSFOR+ je přípravek s obsahem fosforu. Ve většině akvárií je fosforu dostatek. Vyjímku tvoří hustě zarostlá, dobře nasvětlená akvária, které intenzivně hnojíme přípravky s vysokou koncentrací železa Fe jako je např. Bioflor Master.  V těchto akváriích je nutné fosfor pravidelně přidávat přípravkem Fosfor+.

Fosfor  je vedle dusíku a draslíku základní rostlinná živina. O fosforu se trefně říká, že to je dobrý sluha, ale zlý pán. Důvod je, že již mírné předávkování způsobuje bujení řas. Ve většině akvárií ho je dostatek a proto není důvod ho přidávat. Vyjímku tvoří dobře osvětlená akvária, kde navíc aplikujeme CO2 a rostliny pravidelně hnojíme. Rostliny v tomto případě rostou tak rychle, že jim přirozený zdroj fosforu nestačí. Pro dobrý růst rostlin je navíc nutno přidávat hodně železa, které se s fosforem sráží do nerozpustné formy. Což je další důvod, proč je dobré fosfor do akvária přidávat.

Koncentraci fosforu měříme min. 1x týdně měřit testem Foskol, aby se nám fosfor "nevymkl z kontroly".

Na nedostatek fosforu reagují hlavně kobercové rostliny, s mělkým kořenovým systémem. Bez jeho přítomnosti nikdy nedosáhneme opravdu bohatého a hustého koberečku. Na listech ostatních rostlin se bez jeho přítomnosti často vytvářejí drobné, řasové terčíky. Listy rostlin tmavnou až černají, může docházet k deformaci listů rostlin, deformaci a pomalému růstu kořenů.

Dávkování

5-10 ml/100l vody každý den  pokud akvarijní voda obsahuje méně než 0,5mg/l  P. Množství fosforu zjistíme testem Foskol.

Význam

Fosfor je nutný pro dobrý růst rostlin.
Pokud je jeho množství v akvarijní vodě menší než asi P = 0,5 mg/l (= 1,15 mg/l P
2O5, 1,5 mg/l PO4) trpí rostliny jeho nedostatkem. Naopak více fosforu než 2,5 mg/l (= 5,75 mg P2O5, 7,5 mg PO4) způsobuje bujení řas. Obsah fosforu se udává v různých formách a to buď v čisté formě jako P nebo ve sloučeninách PO4 a P2O5.
Pro jejich přepočet platí: P = P2O5 x 0,435, P = PO4 x 0,323

Garantovaná analýza

Při dávce 10 ml/20l vody dodá tyto látky:

1 mg P/l

Jak nám to roste s přípravkem Fosfor+

Více informací o použití přípravku Fosfor+ ve videu

Parametry

Pro akváriarostlinná s výkonným LED osvětlením, CO2 dávkováním
Účel přípravkuDodání fosforu

Hnojiva, přípravky