Hnojení akvarijních rostlin III. - Hnojení low-tech akvárií

Co je to low-tech akvárium


Low-tech 
akvária jsou méně osvětlená. V praxi to znamená, že nad akváriem máme pouze 1 - 2  zářivky. Nebo používáme nepříliš intenzivní a proto většinou i levné LED osvětlení. Méně světla znamená pomalejší růst a nižší nároky rostlin na výživu. Alespoň část tak rostlinám pokryjí rybí výkaly. Jedná se většinou o dusík N a fosfor P.

Hnojení low-tech akvária

Zbývající spektrum makro a mikro živin je potřeba rostlinám dodat. Proto do akvária alespoň jednou za 2-4 týdny přidáme hnojivo. Interval se odvíjí od hustoty osázení, pokud je dno akvária pokryté rostlinami alespoň ze 60%, hnojíme po 2 týdnech, pokud máme rostlin méně stačí hnojit po 3 - 4 týdnech. 

Co musí splňovat hnojivo pro low tech akvárium?

Výběr hnojiv je široký. Většina akvaristů má svoji oblíbenou značku, které důvěřuje. Doporučujeme vybírat hnojiva, které mají všechny mikroprvky a to: 

  • železo Fe

  • mangan Mn

  • zinek Zn

  • měď Cu

  • bor B

  • molybden Mo

Dále jsou nutné makroprvky draslík K a hořčík Mg

Z naší nabídky můžeme doporučit klasický Bioflor, hnojivo, které je na trhu přes 25 let.

Nedoporučujeme přídavek dusíku a fosforu. V low-tech akváriu tyto jinak velmi důležité živiny udělají více škody než užitku.

Filtrace low tech akvária

Správná filtrace by neměla příliš čeřit vodu. Při nadměrném pohybu vody dochází k intenzivnímu kontaktu se vzduchem, a tím i k nadbytečnému prokysličování a současnému vypuzování CO2 z vody. Tím se zvedá pH vody. 

Jak správně filtrovat:

  • výtok filtru umisťujeme 5-8 cm pod vodní hladinu čímž zabráníme jejímu čeření.

  • Současně se snažíme filtrovat spíše pomalou rychlostí tak, aby se objem akvária přefiltroval 2-3 za hodinu.

Tímto způsobem filtrace dosáhneme ve většině případů optimálního pH vody. 


6 zásad pro pro úspěšné hnojení low tech akvária

  1. Zabraňte nadměrnému čeření vody filtrací, které zvyšuje pH vody a snižuje účinnost hnojení

  2. Před hnojením vyměňte ¼ - ⅓ vody. Zabráníte tak hromadění některých stopových prvků a syntetických chelátů, které se v hnojivech  používají

  3. Dodržujte doporučené dávkování. Metoda “od oka” opravdu nefunguje. Hnojivo v menší dávce nebude funkční, ve větší dávce může škodit

  4. Pokud si najdete přípravek, který rostlinám vyhovuje, používejte pouze ten a nekombinujte ho s dalšími hnojivy. Vzniklý koktejl bude rostlinám spíše ke škodě. Zde platí, že méně znamená více.

  5. Pozorujme rostliny a pravidelně testujme vodu. Pokud rostlina není pěkně sytě vybarvena, dělají se na ni řasy, tak dává najevo, že ji něco nevyhovuje

  6. Hnojení uhlíkem má zásadní vliv. Rostliny budou vděčné za přídavek CO2 z tlakové láhve. Pro low tech akvária je ovšem postačující i tzv. tekutý uhlík, CO2 Vital, který navíc díky přídavku výluhu z ječmenné slámy omezuje řasy.

Produkt přidán na Váš seznam
Product added to compare.