Hnojení rostlin je daleko účinější, pokud jsou v akváriu optimální podmínky, díky kterým funguje biologická rovnováha. Ale nejen to. Máme šanci, aby alespoň méně náročná akvária fungovala s co nejmenšími zásahy z naší strany. Není cílem lít do akvária spoustu zbytečné chemie. Naopak. Cílem je vytvořit takové podmínky, aby akvárium fungovalo samo s co nejmenším množství zásahů. Na druhou stranu je pravdou, že akvária se spoustou kytek, světla a přídavkem CO2 se bez intenzivního hnojení neobejdou.
Základní předpoklady biologické rovnováhy jsou tři - správné pH, optimální činnost čistících mikroorganizmů, množství a skladba rostlin.
Kyselost vody ovlivňuje dostupnost živin pro rostliny. Aby rostliny dokázaly živiny využít, udržujeme pH vody dle následujícího schématu:

Mikroprvky, ale i fosfor a částečně vápník jsou pro rostliny dobře přístupné při pH do 7,2. Při vyšším pH se živiny srážejí do nerozpustných sloučenin a usazují se ve filtru nebo v substrátu a jsou pro rostliny špatně přijatelné. Proto je důležité kyselost vody v akváriu udržet do pH 7,2. Jinak hnojíme do ztracena a rostliny z dodaných živin nebudou mít velký užitek.
To stejné platí i pro příjem uhlíku. Při pH do 7 se poměrně velká část uhlíku vyskytuje ve formě plynu jako CO2 (oxid uhličitý). Tato forma je pro rostliny nejlépe vstřebatelná. Při pH nad 7 se CO2 mění z větší části na hydrogen uhličitanový nebo uhličitanový aniont a ty už dokáží přijímat jen určité druhy rostlin (cryptocoryny, anubiasy).
Živiny jsou pro rostliny optimálně dostupné do pH 7,2.
Jak zajistit optimální pH
- pH lze snížit a udržet na optimální hodnotě dávkováním CO2 z tlakové láhve.
- Správnou filtrací. Pokud je filtr příliš výkonný a nadměrně čeří hladinu vody dochází k vypuzování CO2, ve vodě se zvedá pH.
Optimální činnost čistících mikroorganizmů
Za optimálních podmínek rozkládají čistící bakterie odpadní látky (výkaly ryb, odumřelé zbytky rostlin) až na vodu, oxid uhličitý a další minerální látky, které rostlinám slouží jako živiny. Rostliny tak mají přirozený přísun živin. Tomuto jevu říkáme mikrobiální mineralizace. Pokud je mineralizace narušena , dojde k nedokonalému odbourávání organických nečistot a ty se začnou v akváriu hromadit. Působí toxicky na rostliny i na ryby, naopak podporují růst řas. Řasy jsou totiž na rozdíl od rostlin tzv. mixotrofní organizmy, takže dokáží přijímat i organické látky. Nadbytek organických látek ve vodě dokážeme stanovit testem ANTIALGAE.
Je proto dobré v akváriu vytvořit takové podmínky, abychom co nejvíce podpořili činnost užitečných bakterií.
Jak podpořit čistíci bakterie v akváriu:
- Bakterie potřebují dostatek kyslíku, což v praxi znamená pravidelné odstrańování organických zbytků, které obsah kyslíku snižují. A to odkalováním substrátu, výměnou vody a pravidelným čištěním filtru. Na druhou stranu zabráníme nadměrnému víření hladiny a zbytečnému prokysličování pomocí vzduchovacího kamene. Nadbytek kyslíku zvyšuje ph vody a neprospívá rostlinám. Proto je nutné nároky mikrobů a rostlin neustále vyvažovat tak aby odpovídaly podmínkám v přírodě.
- Filtr čistíme jemným propláchnutím v akvarijní vodě, kterou si odpustíme do samostatné nádoby. Agresivní proprání ve vodovodní vodě nám bakterie zničí. Filtr čistíme každé 2-4 týdny podle množství ryb a velikosti filtru. Filtr nikdy nepropíráme úplně do čista. Moc hygieny filtru škodí.
- Nepřekrmujeme ryby. Krmíme v malých dávkách, které ryby spotřebují během několika vteřin. Předcházíme tomu, aby nespotřebovaná potrava zapadla do filtru a substrátu a zkazila kvalitu vody.
- Pravidelně vysazujeme čistící bakterie. Tak jako pečujeme o mikrofloru v našich střevech konzumací vhodných potravin jako je jogurt nebo kyselé zelí, pečujme i o bakteriální floru v našem akváriu. Nestačí pouze doplňovat bakterie. Současně je nutné přidávat jejich výživu.Ta chybí v hlavně v čerstvě založených akváriích. Ano i bakterie musí jíst. Proto je nutné přidávat speciální organické substráty jsou např. octany. Ty jsou přítomny v přípravku Bactoesex a Bioflor Master.
- Zabránit kyslíkovému deficitu vypínáním CO2 dávkování v nočních hodinách.
- Co nejméně používat chemické látky na bázi léčiv, různých vodních"kondicionerů" typu odstraňovačů mastné hladiny apod. Již vodovodní i studniční voda obsahuje v dnešní době "chemický koktejl" pesticidů, léčiv, prostředků osobní i sanitární hygieny atd. Jednotlivé látky se sice vyskytují pod limitem hygienických norem , ale ve svém celkovém součtu rozhodně nepůsobí prospěšně. Je vysoce pravděpodobně, že komplex cizorodých látek obsažených ve vodě je hlavním důvodem špatné činnosti mineralizačních bakterií a s tím souvisejících negativních jevů v akvaristice. V této souvislosti je určitě vhodné vodovodní vodu před použitím přečistit přes aktivní uhlí nebo používat vodu osmotickou.