☎ 583 212 389 ✉ info@rataj-spk.cz
díl: Proč přidávat CO2
díl: Dávkování CO2 do akvária (právě čtete)
Podívejte se na video které shrnuje obsah článku
Dávkování CO2 do akvária musí být přesné. Málo CO2 nebude mít žádoucí efekt na růst rostlin, naopak příliš CO2 bude dusit ryby. V tomto článku si řekneme, jak na to.
CO2 do akvária nedávkujeme stále, doba dávkování je závislá na době svícení v akváriu. V noci chybí světlo, které je jedním ze základních předpokladů fotosyntézy a rostliny tedy nemají zdaleka tak velkou potřebu CO2 jako ve dne. Pokud bychom CO2 dávkovali i v noci, tak by se v akváriu hromadilo a mohlo by otrávit ryby.
Přívod CO2 do akvária otevíráme a uzavíráme pomocí elektromagnetického ventilu, který připojíme ke spínacím hodinám.
Kdy tedy dávkovat:
Po zapnutí světel (kdy mají rostliny největší “hlad”) tedy již bude ve vodě odpovídající koncentrace CO2 a naopak po vypnutí světel už bude CO2 převážně spotřebované a ryby budou spokojené.
Nonstop dávkování přichází do úvahy pouze pro akvária se slabším osvětlením a menším množstvím rostlin. V těchto akváriích rostliny nespotřebují tolik CO2 a riziko otravy ryb není tak velké. I pro tyto akvária je ale vypínání CO2 na noc lepší variantou - přidáváme CO2 efektivněji (CO2 dávkované v noci přijde vniveč a 2x rychleji tak spotřebujeme lahev) a bezpečněji pro ryby. Pokud provozujete soupravu bez elektromagnetického ventilu tak doporučuji opravdu pečlivě pozorovat ryby a jejich kondici.
Abychom věděli, kolik CO2 je potřeba dávkovat, musíme umět změřit jeho koncentraci v akváriu.
Část dávkovaného CO2 se v akváriu mění na kyselinu uhličitou, která okyseluje vodu (=snižuje pH). K určení obsahu CO2 ve vodě nám poté stačí znát poměr mezi pH a KH (uhličitanovou tvrdostí). Při určité hodnotě KH se totiž pH při zvyšování koncentrace CO2 mění předvídatelným způsobem - tuto závislost vyjadřuje Tillmanova tabulka.
Optimální koncetraci odvodíme z Tillmanovy tabulky:
Pro začátek se můžeme držet nižší doporučené hodnoty.
Z tillmanovy tabulky zjistíme hodnotu pH, které odpovídá uhličitanové tvrdosti v akváriu a požadované koncentraci CO2.
Princip regulace poté spočívá v tom, že:
Příklad: pokud mám v akváriu uhličitanovou tvrdost (KH) 6 a mým cílem je 30 ppm CO2 (mám intenzivně osvětlené akvárium), potřebuji dávkovat tolik CO2, aby pH bylo přes den 6,8. V noci pak bude optimální pH 7,8 - rybám i nitrifikačním bakteriím se bude lépe dýchat.
Shrnutí : v akváriu máme dva režimy, denní a noční
CO2 začínáme dávkovat tak, že na každých 10l vody v akváriu pouštíme jednu bublinku CO2 za minutu. Následně měříme koncentraci CO2 v akváriu a případně zvyšujeme množství dávkovaného CO2.
Příklad: Mám 200 l akvárium = jehlovým ventilem zreguluji výstupní tlak tak, aby počítadlem bublin procházelo každou minutu dvacet bublinek.
Než odladíme optimální dávkování, je zásadní velmi pozorně sledovat ryby! Pokud jsou ryby u hladiny, je v akváriu příliš CO2. Koncentrace CO2 se zvyšuje s prodlevou, je třeba postupovat po malých krocích!
Koncentraci CO2 v akváriu můžeme měřit několika způsoby. Způsob, jakým budeme CO2 měřit pak ovlivní i náš postup při regulaci dávkování CO2.
Předpokládá, že známe hodnotu KH vody v akváriu (tu zjistíme testem uhličitanové tvrdosti Karbon). Při opakovaném měření můžeme brát KH jako konstantní a měřit pouze kyselost vody pH. Tu změříme pH testem Akvin nebo přesněji a rychleji pH metrem. Obsah CO2 pak zjistíme z Tillmanovy tabulky.
Výhodou této metody je, že nám dá aktuální a relativně přesnou hodnotu koncentrace CO2.
Tip: pH měříme vždy minimálně hodinu po změně dávkovaného množství CO2, nasycení nějakou dobu trvá.
K tomuto způsobu regulace potřebujete:
Dropchecker je nejběžnější řešení pro měření obsahu CO2 v akváriu. Jeho funkce je založena na principu látkové výměny. Jedná se o průhlednou nádobku, do které nalijeme vodu a několik kapek indikační kapaliny. Při ponoření nádobky do akvária je mezi roztokem v dropcheckeru a vodou v akváriu vzduchová kapsa. Do této vzduchové kapsy se uvolňuje plynné CO2 z akvária a to se následně vstřebává do roztoku v dropcheckeru. Již zmíněná indikační kapalina reaguje na koncentraci CO2 a dochází ke zbarvení roztoku (■ - málo CO2, ■ - optimum CO2, ■ - moc CO2)
Výhodou je nulová časová náročnost a také, že měření máme stále na očích a máme tak možnost průběžné kontroly.
Nevýhodou je velká latence měření. Příklad: začneme dávkovat CO2 do akvária, kde dojde ke zvýšení jeho koncentrace. Následně dojde ke zvýšení koncentrace CO2 ve vzduchové kapse dropcheckeru a teprve poté až se CO2 absorbuje do roztoku v dropcheckeru tak dojde ke změně jeho barvy. Dropchecker nám tedy reálně ukazuje koncentraci CO2, která byla v akváriu před jednou až dvěma hodinami.
Dropcheckery rozlišujeme na :
skleněné: minimalističtější vzhled, pohledově neruší v akváriu. Nevýhodou je obtížnější čištění a horší odečet barvy roztoku. Lze si pomoct bílou plastovou kartičkou, kterou ponoříme za dropchecker.
plastové: rozebiratelné, dají se snadno vyčistit. velká výhoda je, že mívají bílé pozadí, takže jasně kdykoliv vidíme barvu indikačního roztoku.
Tip: nastavení dávkovaného množství CO2 neuspěcháme, zvyšujeme po malých krocích každý den, dokud nebudeme mít dropchecker v optimu (myslíme přitom na latenci, dropchecker bude zeleným zbarvením signalizovat optimální koncentraci CO2 třeba i dvě hodiny po vypnutí dávkování).
Pro měření CO2 dropcheckerem potřebujete:
Nejjednodušší a nejbezpečnější je dávkování CO2 pomocí pH controlleru - vše je zautomatizované a jsou zajištěny optimální podmínky pro rostliny i ryby.
PH Controller je zařízení, které se skládá z řídící jednotky, sondy a spínané zásuvky. Sonda kontinuálně měří hodnotu pH v akváriu řídící jednotka pak podle hodnoty pH v akváriu ovládá elektromagnetický ventil na CO2 soupravě (sepne při překročení nastavené hodnoty pH a vypne při poklesu pod nastavenou hodnotu).
Přínosy pH controlleru:
Vitální rostlliny - díky pH controlleru máme stále optimální koncentraci CO2 pro růst rostlin, což pomocí drop checkeru zdaleka není tak jednoduché
Bezpečnost pro ryby - zaručuje, že větší množství CO2 vlivem nehody nebo technické závady neunikne do akvária, kde může nadměrná koncentrace otrávit ryby. Jakmile koncentrace CO2 stoupne nad optimum a klesne tím pádem pH vody, controller dávkování CO2 vypne. Nemusí jít jen o nehodu nebo neopatrnou manipulaci. Pokaždé, když dochází tlak v lahvi, tlak na výstupu nebezpečně stoupá. Pokud si tento okamžik nepohlídáme a lahev včas nedoplníme, může dojít k otravě ryb.
Úspora CO2 - dávkujeme přesně tolik CO2, kolik je potřeba, takže prodloužíme interval doplnění lahve
Princip regulace:
Mezi pH controller a elektromagnetický ventil zapojíme spínací hodiny, aby dávkování CO2 bylo v noci zastaveno. Je potřeba digitální spínací hodiny - mají vnitřní baterii (klasické spínací hodiny potřebují permanentní napájení - to spínaná zásuvka controlleru neposkytuje)
Tip: jehlovým ventilem se pokusíme nastavit nejnižší možný průtok, který nám umožní držet celý den požadovanou hodnotu pH. Aplikace CO2 tak bude plynulá a zajistíme tak minimální výkyvy v koncentraci CO2 během dne. V opačném případě bude CO2 dávkováno v kratších intervalech a může docházet k nežádoucí oscilaci pH kolem nastavené hodnoty.
K tomuto způsobu regulace potřebujete:
Pokračujte na 4. díl: Provoz akvarijního CO2 setu