Akvarijní rostliny II. - Co potřebují akvarijní rostliny

  1. díl: Proč se rostlinám v akváriu nedaří 

  2. díl: Co potřebují akvarijní rostliny? (právě čtete)

Dobře rostoucí rostliny jsou základem rovnováhy v akváriu. Rostliny produkují kyslík, který potřebují ryby. Spotřebovávají odpadní látky ve vodě a tím ji čistí. Jsou schopny produkovat látky, které podporují činnost užitečných bakterií a naopak omezují růst řas.

"Zdravé rostliny znamenají zdravé ryby" říkal akvaristický guru Takashi Amano.

Světlo

Světlo musí mít především dostatečnou intenzitu, to znamená že na hladinu by mělo dopadat 4000  - 10.000 luxů. V praxi to znamená, že na litr objemu akvária bychom měli používat zářivky o příkonu 0,4-0,6 W/l podle hloubky akvária a náročnosti pěstovaných rostlin na světlo. U kvalitního LED osvětlení, které vyřazuje světlo s vyšší intenzitou je tato hodnota přibližně poloviční. Je důležité si uvědomit, že zářivka po roce svícení ztrácí výkon a mění spektrum světla, takže je nutné ji vyměnit. LED diody  mají životnost podstatně delší, až 5 let. Spektrum používaných zdrojů musí vyhovovat potřebám rostlin tedy maximum světla v červené, teple bílé oblasti. Současně musí mít věrné barevné podání, tzv.CRI index, aby akvárium vypadalo pěkně. Zářivky a LED diody nabízené pro běžné účely v obchodní síti těmto podmínkám zpravidla nevyhovují a je lépe vybírat z nabídky specializovaných obchodů.

LED světlo AQUATLANTIS, které má vysokou světelnou intenzitu

Jen správně nasvětlená rostlina dokáže efektivně asimilovat

Oxid uhličitý CO2 

Rostliny využívají sluneční záření, oxid uhličitý a vodu k tvorbě energeticky bohatých zásobních látek - cukrů. Jako vedlejší produkt vzniká kyslík a celý proces se nazývá fotosyntéza. Rostliny v akváriu potřebují optimální množství CO2  pro zdárný růst a vitalitu. Ve většině akvárií je CO2 nedostatek, růst rostliny tak stagnuje, rostlina odebírá živiny pomalu a dochází ke vzniku nežádoucích řas. Všechny rostliny na přidávání CO2 do vody reagují velmi pozitivně, tzv. nenáročné rostliny si s jeho dostatkem poradí.  Přidávání CO2 je navíc nejúčinější nenásilnou metodou úpravy pH do hodnot, které vyhovují rybám i rostlinám a to i tvrdé vodě. Pokud nemáme dostatek financí na dávkování CO2 pomocí tlakových lahví, aplikujeme alespoň tekutý uhlík např. formou přípravku CO2 VITAL.  
Nutným předpokladem pro efektivní využívání COrostlinami  je ovšem to, aby rostliny měly dostatek světla!

Jak zjistím optimální množství CO2 v akváriu?

Optimální množství CO2 si v akváriu zjístíte jednoduše, pokud si změříte hodnoty pH a uhličitanovou tvrdost KH. Aby CO2 bylo v akváriu dost, je nutné, aby uhličitanová tvrdost KH byla v rovnováze s pH vody (viz. následující tabulka).


Test na stanovení pH Akvin

Test na uhličitanové tvrdosti vody Karbon

Případ z praxe

Karel se nadchl pro akvaristiku. Pořídil si 200 litrové akvárium a pěkně si ho zařídil. Snažil se získat maximum informací, aby mu vše fungovalo. Rostlinkám se ale přesto nedařilo. Karel tušil proč. KH a pH vody mu neladilo. Uhličitanová tvrdost vody byla 5 dKH, ale pH měl 7,4. Zkoušel použit přípravky na snížení pH, ale ty měly jenom krátkodobý účinek. pH se tvrdošijně vracelo zpátky. Trochu pomohlo, když upravil výtok filtru tak, aby nečeřil vodu. Pořád to ale nebylo ono. Pak ho napadlo, že na internetu hodně četl o CO2. Původně jeho aplikaci považoval za jakousi specialitu, vhodnou spíše pro pár nadšenců. Přesto se rozhodl to zkusit. Zakoupil soupravu Biokvas. Když ji naplnil teplou vodou a nasypal do ní aktivační kapsle, začalo do akvária rychle probublávat vznikající CO2. pH vody se během 24 hodin upravilo na žádané hodnoty kolem 6,8. Ani reakce rostlin na sebe nenechala dlouho čekat. Již druhý den začaly vypouštět bublinky kyslíku a rostly jako o závod. Karel byl nadšen. Po čase ho přestalo bavit vyměňovat v Biokvasu náplně a začal přemýšlet o něčem dokonalejším a hlavně pohodlnějším. Rozhodl se investovat a zakoupil Gejzír CO2, soupravu tlakové CO2 láhve s manometrem a jehlovým ventilem. Pomocí počítače bublin si Karel přístroj perfektně vyladil. Dnes si ho nemůže vynachválit. 500g bomba mu v jeho akváriu vydrží asi 3 měsíce a během této doby Karel o Gejzíru ani neví. Zato rostliny o něm ví moc dobře. Rostou perfektně a Karel má konečně akvárium svých snů.

Karlovo akvárium
Profesionální souprava na dávkování CO2 se sofistikovaným designem, sloužící k nenásilné úpravě pH do hodnot, které prospívají jak rybám, tak rostlinám v akváriu. 

Živiny

Rostlina potřebuje pro optimální růst, vitalitu a pěkné vybarvení  vyvážený poměr mikro a makroprvků. Ve většině zaběhnutých akvárií je dostatek až přebytek dusíkatých látek. Některé látky jako např. železo Fe, draslík K, hořčík Mg a stopové prvky jsou ale naopak v nedostatku, což může vést k viditelným příznakům (žloutnutí, opad listů, tvorba skvrn na listech…). Tzv. nenáročné rostliny si  s nedostatkem výživy dokáží poradit lépe než tzv. rostliny náročné. Mají hluboký a rozsáhlý kořenový systém, kterým si živiny chybějící ve vodě dočerpají ze dna. Přesto řada z nich i tak velmi pozitivně reaguje na přihnojení kořenovými hnojivy např. kuličkami BIVOJ. Tzv. náročné rostliny je nutno pravidelně přihnojovat vhodným kapalným hnojivem. Z naší nabídky doporučujeme Bioflor nebo Colour Fe+.
Některé stopové prvky je dobré do akvária přidávat samostaně pomocí hnojiv obsahující pouze danný prvek např. Mangan.

Bivoj jsou organominerální kuličky, které obsahují veškeré mikroprvky potřebné pro rostliny. 

Univerzální hnojivo Bioflor

Případ z praxe

Rostliny ve Zdenkově akváriu pořád neměly tu správnou zeleň. Byly bledě zelené a nejmladší listy byly téměř žluté. Pomocí testu Ferrin Zdenek zjistil, že ve vodě je nedostatek železa. Zakoupil si přípravek Colour Fe+ obsahující železo a další stopové prvky na pěkné vybarvení rostlin. Rostliny na jeho přidání rychle zareagovaly a do týdne dostaly krásně zelenou barvu. Zdenek byl spokojený a přidával Colour Fe+ každých 14 dnů po výměně vody. Asi po 2 měsících si ale všiml, že rostliny nejsou úplně v kondici. Starší listy jim začaly černat, na mladších listech se objevovaly "žlutá okénka" mezi žilkami. Některé stonkové rostliny začaly "ztrácet vršky".
Železa ale bylo ve vodě dost, spíše dokonce čím dále více. Zdenek zapátral na internetu a dozvěděl se, že by to mohlo být nedostatkem manganu. Ten se na rozdíl od jiných stopových prvků udrží ve vodě jen krátkou dobu. Zkusil ho přidat přípravkem Mangan+ a záhy zjistil, že jeho úvaha byla správná. Po krátkém experimentování se mu osvědčilo následující hnojení. Jednou za 14 dnů přidal po výměně vody Colour Fe+. Po další výměně vody za 14 dnů již Colour Fe+ vynechal a místo něj přidal Mangan+.

Filtrace

Způsob filtrace vody zásadním způsobem ovlivňuje její kvalitu. Základní chybou je, že převážná část filtračních zařízení akvárium příliš agresivně prokysličuje, dochází tak k nadbytečnému promíchávání vody a vzduchu. Ve vodě se pak rozpouští daleko více kyslíku než je to obvyklé v domovině většiny akvarijních ryb a rostlin. Současně dochází k vypuzování CO2. Zvedá se pH vody často vysoko nad 7.5 a stopové prvky jsou oxidovány do forem, které jsou pro rostliny nepřijatelné. Tím vytvoříme optimální podmínky pro růst řas. 

Jak tedy správně filtrovat? Filtraci můžeme obecně rozdělit na mechanickou (zachycení hrubých nečistot), chemickou (zachycení nežádoucích chemických látek na speciálních sorbentech) a biologickou (rozklad nežádoucích látek pomocí bakterií) . Nejúčinější filtr bude tedy logicky takový, který bude mít různé druhy filtračních náplní a zaručí všechny tři stupně filtrace. Kromě toho by měl správný filtr mít:

  • dostatečně velký objem (0,5 - 1% z celkového objemu akvária)
  • regulovatelný výkon čerpadla umožňující nastavit průtok na minimum → nedochází k nadměrnému čeření vody, které podporuje růst řas a zhoršuje růst rostlin. Navíc voda obíhá přes filtrační média pomalu, takže bakterie mohou efektivně odbourat nečistoty.
  • ústí filtru směřující pod hladinu vody


Jednou z nejdůležitějších vlastností vody je stupeň její kyselosti nebo zásadovosti tzv. pH. Většině ryb a rostlin vyhovuje mírně kyselé pH s hodnotami asi od 6,4 do 7,2. PH vody ovlivňuje hlavně množství uhličitanů ve vodě tzv. KH a způsob filtrace.

Co je to biologický způsob filtrace?

Biologický způsob filtrace je čištění akvarijní vody přes dostatečně objemné medium, cca 0,5-2% z objemu vody v akváriu. V médiu se vyskytují užitečné bakterie, které rozkládají nečistoty a odpoadní látky. Voda by měla přes takto objemné medium protékat pomalou rychlostí tak, aby se objem akvária přečerpal asi za hodinu. Výtok filtru by měl být umístěn  asi 5-10 cm pod hladinou, aby nedocházelo k nadměrnému čeření vody a vypuzování CO2 z ní. Při tomto způsobu filtrace dosáhneme toho, že bakterie ve filtru stačí rozkládat zachycené nečistoty, nedochází k vypuzování CO2 a zvyšování pH do alkalické oblasti. Biologickou filtraci je dobré podpořit pravidelným vysazovaním prospěšných bakterií.

Filtr Biobox akvarijní komplet Aquatlantis: Velký objem filtračních náplní (0,5l = 1% z objemu akvária) a regulovatelný výkon čerpadla - záruka dokonalé filtrace 
Kvalitní filtrace ja záruka zdravých rostlin a ryb v akváriu

Vhodný substrát

Substrát je nezbytný pro dobré zakořenění rostlin. Volíme substrát, který nám neovlivní chemizmus vody a má vhodnou zrnitost. Nejvhodnější je drobně zrnitý substrát (1-3 mm) s vnitřní pórovitostí, který nesléhá. Dno je tedy optimálně provzdušněné a dobře vede teplotu. Vnitřní pórovitost mnohonásobně zvětšuje plochu pro osídlení bakteriemi. Substrát má proto velkou čistící schopnost a daleko lépe se v něm odbourávají odpadní látky. Substrát by měl být v dostatečné vrstvě, aby v něm rostlina pevně držela.
Pórovitá struktura je ideální pro osídlení užitečnými bakteriemi
Substrát Profisoil je bioaktivní substrát o zrnitosti 2 - 4mm

Akvárium se substrátem ProfiSoil, design: Vladimír Trčka

Pravidelné zastřihování a údržba

Rostliny by měly být pravidelně zastřihovány, aby si zachovaly pěkný tvar. K zastřihování používáme nejlépe ocelové, zahnuté nůžky. Pravidelně také odstraníme nezdravě vyhlížející nebo zetlelé listy.

Sada nástrojů je cenným pomocníkem při údržbě rostlin