Jak na společenské akvárium

Akvárium je v dnešní době nejen designový prvek v interiéru, ale slouží i jako duševní odpuzovač negativních myšlenek a nálad. Fungující akvárium se zdravými a čilými rybami, vybarvenými  rostlinami nám dělá pěknou podívanou.

Akvárium může být buď biotopního typu, kdy jsou v akváriu ryby pocházející ze stejné oblasti a s podobnými životními nároky. Stejně tak i prostředí akvária je přizpůsobeno přirozenému prostředí živočichů v dané oblasti. Naproti tomu společenské akvárium, které má asi většina akvaristů, obsahuje ryby z různých oblastí a ani co se týče rostlin a dekorací se fantazii meze nekladou. Ale i společenské akvárium by se mělo řídit určitými pravidly, aby akvárium nejen dobře vypadalo, ale i fungovalo

Musíme si uvědomit, že ne každá ryba snáší stejné nároky v chemismu vody, teploty, krmiva, velikosti nádrže a mnoho dalšího. Například nemůžeme strčit tlamovce (býložravé) do akvária s měkkou vodou či rybami masožravými.

Každý rybí druh pochází z různých jezer, řek z různých částí světa. Jsou ryby čistě masožravé, býložravé, všežravé. Jiné ryby mají rády silnější proud s dostatečným množstvím kyslíku, jiné zas opak - slabší proud, vyšší teplotu, nižší teplotu apod. Některé ryby mají díky podmínkám od matky přírody vyvinuté orgány navíc - např. labyrintky jako jsou bojovnice, čihavec, rájovec. Labyrintky získaly své jméno podle specializovaného nadžaberního orgánu, labyrintu, s jehož pomocí jsou schopny dýchat atmosférický kyslík. 

Výhody společenského akvária

 1. Estetická krása: Společenská akvária jsou vizuálně zajímavá a pestrá. Barevné ryby, pestrobarevné rostliny a dekorativní prvky vytvářejí poutavou podívanou.

 2. Zdroj uklidňujícího prostředí: Pozorování ryb v akváriu má uklidňující účinek. Studie ukázaly, že sledování ryb ve společenském akváriu může snižovat úroveň stresu a úzkosti.

 3. Vzdělávací přínos: Společenské akvárium poskytují jedinečnou příležitost k vzdělávání o životě ve vodním prostředí. Děti i dospělí se mohou dozvědět o různých druzích ryb, rostlin a mikroorganismů a jejich vzájemných interakcích.

 4. Podpora ekologické rovnováhy: Správně udržované společenské akvárium může napomoci k podpoře ekologické rovnováhy tím, že poskytují domov různým druhům ryb a rostlin.

Jak začít s budováním společenského akvária

 1. Zvolte správnou velikost akvária: Velikost akvária je důležitým faktorem pro úspěšné budování společenského akvária. Zvolte akvárium dostatečně velké, aby poskytovalo dostatek prostoru pro ryby a rostliny, a zároveň umožnilo správnou cirkulaci vody.

 2. Vyberte vhodné ryby a rostliny: Při výběru ryb a rostlin do společenského akvária je důležité zvolit druhy, které budou spolu dobře souznít a nebudou si navzájem škodit.

 3. Zabezpečte vhodné podmínky pro život: Ujistěte se, že akvárium má správné parametry vody, jako je teplota, pH a tvrdost vody, aby se rybám a rostlinám dařilo.

 4. Pravidelná údržba: Pravidelná údržba akvária, včetně čištění filtrace, testování vody a pravidelné výměny vody, je nezbytná pro udržení zdravého životního prostředí pro ryby a rostliny.

Vhodné akvarijní ryby pro společenské akvárium

Výběr vhodných ryb pro společenské akvárium závisí na různých faktorech, jako je velikost akvária, jeho zařízení, parametry vody a také temperament jednotlivých druhů ryb. Nicméně existuje několik druhů ryb, které jsou obecně považovány za vhodné pro společenská akvária, protože jsou mírumilovné, snášejí podobné podmínky a harmonicky soužijí s ostatními rybami a organismy v akváriu. Zde je seznam několika populárních druhů:

 1. Živorodky: Mírumilovné, hejnové ryby vhodné do společenských nádrží. Jsou nenáročné na chov a jsou vhodné i pro začátečníky. Živorodky můžete pořídit tady.

 2. Čichavci: Klidné, mírumilovné ryby, které se hodí do středních a větších společenských nádrží.

 3. Dánia: Klidné, mírumilovné ryby, které se hodí do středních a větších společenských nádrží. Hejnová ryba, chováme ve skupině 6 kusů a více.

 4. TetryDrobné, nádherně vybarvené, čistotné a mírumilovné ryby. Pochází většinou z Jižní Ameriky. Vyžadují proto až na vyjímky teplejší vodu 26-28 st., slabě kyselou až neutrální, obsahující komplex přírodních výluhů, které působí antibakteriálně a antistresově. Hejnová ryba, chováme ve skupině 6 kusů a více.

 5. Gavůnci: Hejnové ryby s překrásným zbarvením. Pocházejí většinou z Austrálie a Oceánie. Větší druhy gavůnků vyžadují větší akvárium, vyhovuje jim proud vody v akváriu. Jsou citliví na znečištění vody, proto dbáme na kvalitní filtraci a pravidelnou výměnu vody. Pro udržení nebo zvýraznění barev krmíme mraženým cyclopem s přídavkem astaxanthinu a kvalitním krmivem (Hikari). Na 1 samce pořizujeme 2 a více samic. Jsou to hejnové ryby.

Další ryby vhodné do společenských nádrží najdete tady.

I když společenská nádrž vybízí k druhové rozmanitosti, snažíme se nakombinovat spíše méně druhů po více kusech. Ryby se tak budou cítit dobře a nebudou se schovávat. V hejnu také lépe vynikne jejich skutečná krása. Při výběru ryb nesmíme zapomenout ani na řasožrouty, kteří, kromě eliminace řas, pomáhají udržet v akváriu biologickou rovnováhu.

Závěrem

Společenské akvárium není jen pouhou nádobou s vodou a rybami; je to živý ekosystém, který přináší do domova krásu, klid a harmonii. S účelným plánováním a péčí může být společenské akvárium nejen ohromujícím estetickým prvkem, ale také významným zdrojem relaxace a vzdělání.

 Vše co potřebujete pro založení akvária