Chov Betty bojovnice

Betta bojovnice je krásná výrazně zbarvená rybka, která je oblíbená zejména u dětí. Výhoda je, že Betta bojovnice nepotřebuje velké akvárium a postačí ji tak akvárium i o objemu 30l. Betty můžeme chovat i ve společenské nádrži s klidnými rybami. Rychlé a čilé ryby jako třeba parmička mechová a čtyřpruhá by bettě mohli okusovat ploutve.
Jak už název ryby napovídá, je to ryba, která je bojovná a vůči dalším samcům bojonic se chová agresivně. Proto vždy chováme v akváriu jednoho samce, případně jednoho samce a více samic.
Bojovnice pochází z Asie ze špatně okysličených, pomalu tekoucích vod. Proto v akváriu potřebuje spíše mírnější filtraci a slabší proudění vody.  
Bojovnice patří mezi labyrintní ryby. Labyrintky získaly své jméno podle specializovaného nadžaberního orgánu, labyrintu, s jehož pomocí jsou schopny dýchat atmosférický kyslík. Potřebují tak přístup k volné vodní hladině, aby mohly dýchat. Teplota vzduchu by také měla být o 2-3 stupňů vyšší než teplota vody v akváriu, aby se ryba nenachladila.

Jak má vypadat akvárium pro Bettu

Akvárium pro jednoho samce by mělo mít minimálně 30 litrů. Pokud plánujete chov jednoho samce a více samic, pak mějte v hlavě základní poučku - 1 cm ryby na 1 litr vody. Tedy při chovu jednoho samce a tří samic počítejte s objemem akvária kolem 50 litrů. Akvárium by mělo být vybaveno světlem, filtrem a topítkem. Vhodný filtr pro menší akvária je filtr závěsný. Z naší nabídky jsou pro jednodruhový chov vhodná nanoakvária Blau. Akvárium Blau stačí doplnit vhodným topítkem. Doporučujeme akvárium opatřit krycím sklem, nehrozí že Betta vyskočí a navíc se lépe uchová teploty vody v akváriu.

Setkáváme se s tím, že řada lidí kupuje akvárium pro Bettu bez filtru. To je ale velká chyba, protože čistota vody je  pro Bettu obzvláštně důležitá. V důsledku špatné kvality vody u ní může totiž dojít k hnilobě ploutví. Proto vždy vybíráme akvárium s filtrem.Teplota vody by se měla pohybovat mezi 24 a 26 st.

Akvárium by mělo být hustě osázené, dobré jsou i plovoucí rostliny na hladině. Ty by ale měly zakrývat pouze malou část hladiny, proto množství plovoucích rostlin pravidelně redukujeme. Jaké rostliny jsou vhodné? Ideálně nenáročné rostliny, které dobře porostou bez CO2 a silného světla. Jsou to Hygrophily, Vallisnerie, Cryptocoryny, Anubiasy, Bucephalandry, Microsoria, výborné jsou i řasokoule. Všechny rostliny vhodné k Bettám najdete tady.

Pokud chováme Bettu s dalšími rybami ve společenské nádrži, pak je na místě větší akvárium o objemu 60l a více. Z akvarijních setů pak můžeme doporučit Aquatlantis advance, akvária, která mají světlo, filtr i topítko.


Péče o akvárium

Každý týden odkalíme dno a vyměníme zhruba 1/3-1/4 vody, vyčistíme sklo od řas a nečistot, ostříháme staré listy rostlin. Vodu doplníme odstátou vodou nebo použijeme přípravek Antichlor pro odstranění chloru z čerstvé vodovodní vody. Důležité je také zkontrolovat techniku, zda vše funguje tak, jak má. 
Pro údžbu akvária doporučujeme odkalovačku, čistící houbičku na sklonůžky pro ostřihání rostlin.

Jaké jsou vhodné rybky k Betě

Betty bojovnice nejsou úplně vhodnými společníky ve společenských nádržích. Menší ryby a krevety můžou betty požírat, živé ryby zase můžou naopak bettám okusovat ploutve a stresovat je. Pokud přesto plánujete umístění betty do společenské nádrže, pak jsou vhodnou volbou nepříliš aktivní ryby stejné velikosti. Jsou to například razbory a razborky, sewelie, dánia, čichavci, axelrodie, kardinálky, drobnoústky, neonky, pancéřníčci, krunýřovci, tetry a fantomové.

Jaké krmivo je vhodné pro Betty

Betta je všežravec. Žere živé, mražené, sušené, granulované. Ze suchého krmiva doporučujeme japonské krmivo Hikari Betta bio gold, pro extra vitalitu a zbarvení ryb. Krmivo můžete kombinovat s Artémií royal nebo Tabletinem
HIKARI BETTA BIO-GOLD

Rozmnožování Betty

Sameček staví na hladině pěnové hnízdo pod kterým dochází k výtěru. Jikry, které spadnou na dno sameček posbírá a vrací zpět do hnízda. Samičku po tření odlovíme, sameček pečuje o jikry sám. Po vylíhnutí potěru odlovíme také samečka. Potěr krmíme po třech dnech drobným krmivem jako je artémie, vířník, nálevník. Po měsíci můžeme krmit krmivem pro potěr. Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se doporučuje v té době velmi jemně vzduchovat vodu v nádrži. Dominantní samce odlovujeme ve stáří 2-3 měsíců.

Nemoci Betty a její léčba

Bojovnice se dožívají většinou 3 – 5 let. V případě, že ryba má nevhodné životní podmínka jako je znečištěná nádrž, nízká teplota vody, je ve stresu nebo je ve styku s nemocnými rybami, může dojít k onemocnění betty. Bez včasné léčby pak hrozí úmrtí ryby, proto ryby pozorujeme každý den, abychom mohli případně zavčas zahájit léčbu.

Nejčastějšími onemocněními jsou bakterie, plísně, které způsobují:

  • Bakteriální rozpad ploutví - bílá místa na těle ryby, úbytek tkáně

  • Krupička - bílé drobné tečky na těle ryby

  • Plísně bíložlutých chomáčků 

  • Vodnatelnost - nateklé břicho, vypouklé oči, zježené šupiny

Ve všech případech platí následující postup:
  1. Zkontrolujeme pH, teplotu vody, obsah dusitanů
    1. 1. optimální hodnoty jsou pH 6,3 - 7, teplota 24 – 27 ºC, NO2= 0 mg/l
  2. Vyměníme větší část vody
  3. Odkalíme dno
  4. Zahájíme léčbu
  5. Po dokončení léčby nastavíme optimální hodnoty v akváriu

Léčba 

Nemocnou rybu umístíme do karantény. Pokud nemáte vhodné akvárium pro účel karantény, je nutné přeléčit celou nádrž. Což není někdy na škodu. Nasadíme léčivo podle typu onemocnění. v průběhu léčby akvárium vzduchujemePo ukončení léčby vyměníme větší část vody a aplikujeme do akvária bakterie. Bakterie znovu nastolí bakteriální rovnováhu v akváriu.
V případě krupičky pomáhá i zvýšení teploty vody až na 30 ºC. Teplotu hlídáme, aby nedošlo k uvaření ryb!

Prevence je nejlepší lék. Proto udržujeme akvárium čisté, pravidelně měníme vodu, odkalujeme dno a nepřekrmujeme ryby.

Co budete potřebovat pro chov Betty