PROFI SOIL Expand

PROFI SOIL 8l

Rataj Rataj

8594057621810


742

Nové

Jemnozrnný (1-2 mm) akvarijní substrát s vnitřní pórovitostí. Skvělý pro růst a kořenění akvarijních rostlin a pro čistící bakterie. 

Více podrobností

Skladem

362 Kč

s DPH

Popis

Popis

Jemnozrný hnědý substrát, který je skvělý nejen pro rostlinná akvária. Profi soil je lehký a pórovitý, poskytuje tak ideální domov pro čistící bakterieVzdušný substrát poskytuje navíc optimální proudění kyslíku, živin a tepla ve dně. Rostliny i bakterie tak dostanou, co potřebují.

Akvarijní rostliny snadno zapouštějí kořeny do substrátu a berou si živiny ze dna. Substrát zvlášť vhodný pro kobercové a náročné akvarijní rostliny, pro krevetky a ryby žijící u dna

Barva substrátu dává pěkně vyniknout barvám krevet a ryb. Doporučujeme zkombinovat s kořeny a kameny pro vytvoření přírodního vzhledu akvária. 

Díky Profi soilu se v akváriu rychle stabilizuje biologická rovnováha.

Použití:
  1. Před použitím substrát properte.
  2. Substrát vložte do větší nádoby a zalijte horkou vodou. Ponechte v nádobě po dobu 48 hod.
  3. Granulky Profi soilu nasáknou vodu a jsou tak vhodnější pro manipulaci.
  4. Substrát vložte do akvária ve vrstvě od 3 do 8 cm směrem k zadní části akvária.

* Může se stát, že malá část granulek (<3%) bude i po 48 hod plavat na hladině. Plovoucí granule v nádobě odstraňte síťkou. 

Doplňující informace:

Pokud se chystáte na krkolomnější layouty blízkým přírodním akváriím, pak je třeba dobře sestavit dekorační materiály tak, aby subtrát časem „nestékal“ a neměl tendence tvořit rovinu.

Potřebné množství substrátu zjistíme následovně:

Délka cm x hloubka akvária cm x výška substrátu v cm:1000 = výsledek v litrech

Např. Akvárium o rozměrech dna 100 x 40 cm x potřebná výška substrátu.  

U substrátů potřebujeme v průměru 5 cm vrstvu. Pokud ale tvoříte složitější  hardscape počítejte v průměru 10 cm substrátu

100x40x5:1000=20l substrátu

Náš názor

Profisoil je neprávem opomíjený substrát, který je za mě super. Má perfektní přírodní vzhled a porézní strukturu, která zabraňuje sléhání substrátu. Udržuje tak ve dně dostatek kyslíku a vytváří optimální podmínky pro kořeny rostlin a hlavně bakterie. Hodí se skvěle pro rostlinná akvária, pro akvária s krevetami. Pro akvária založených na hardscapu doporučuju zvolit spíše Volcano black, který lépe drží reliéf.

Karel Rataj

DOPORUČUJEME

Pro náročná (high-tech) akvária, která jsou vybavena intenzivním osvětlením, CO2 dávkováním a jsou osázena náročnými rostlinami doporučujeme použít s Profi soilem i zásobní substrát, který obsahuje živiny a růstové hormony podporujicí růst a vitalitu rostlin. Z naší nabídky doporučujeme obohacený substrát Aquaclay Ground - Staré dno nebo Staré dno

Pro nenáročná akvária (low-tech) doporučujeme použit organominerální kuličky Bivoj, které uvolňují živiny pozvolna.

Prospěšné bakterie, které se podílí na filtraci vody v akváriu, doplníme do akvária pomocí přípravku Bactoesex. Bactoesex kromě bakterií obsahuje i výživu pro jejich rychlé namnožení. Díky bakteriím bude voda v akváriu nejenom křišťálově čistá, ale hlavně "zdravá".

PROČ ZVOLIT PROFI SOIL

1. BIOAKTIVITA

Vnitřní pórovitost poskytuje ideální domov pro čistící bakterie. Substrát má proto velkou čistící schopnost a daleko lépe se v něm odbourávají odpadní látky. Navíc je substrát lehký a nesléhá, je v něm proto dostatek kyslíku pro bakterie

Díky lehkosti a vnitřní pórovitosti Profi soilu se biologické procesy v nádrži velmi rychle stabilizují

2. CHEMICKY INERTNÍ

Nezvyšuje pH vody a neovlivňuje parametry vody

3. PERFEKTNÍ PRO ROSTLINY

Substrát je porézní, nesléhá. Dno je tedy optimálně provzdušněné a dobře vede teplotu, živiny. Kořeny rostlin mají proto ideální podmínky pro zdravý růst, Profi soilem lehce prorůstají a zapouštějí kořeny. Je tak urychlen i růst samotných rostlin. 

TIP! Skvělý i pro náročné akvarijní rostliny s jemným kořenovým systémem a pro kobercové rostliny.


4. PŘÍRODNÍ VZHLED

Hnědá barva substrátu vypadá přirozeně a dobře se doplňuje s kameny a kořeny (amano wood, lávový kámen). Proti tmavé barvě jdou dobře vidět ryby a světlé a průhledné krevetky.

5. VÝBORNÝ V NANOAKVÁRIÍCH, PRO KREVETY

Substrát je použitelný ve všech typech nádržích. Profi soil je skvělý v akváriích s krevetami, kterým vyhovuje jemnozrnnost a poréznost substrátu.

Vaše zkušenosti se substrátem PROFI SOIL

Zakládání akvária

Mohu říci, že všechny rostliny po přesazení velmi rychle zakořenovaly. Vyzkoušel jsem nejen kytky rodu Echinodorus, ale i Bacopa, Hygrophila, Micranthemum, Miriophyllum a všechny velmi rychle vytvořily bohatý a dlouhý kořenový systém. V současné době mám v nádrži 27 Echinodorů a bohatý koberec malokvětky na dně. Rozpěstovávání malokvětky na většinu plochy dna mi taky nedalo moc práce, čerstvě nastříhané "chomáče" květin jsem tak, jak mi přišly pod ruku sázel do substrátu a již po týdnu začaly tyto chomáče obrážet novými výhonky - srovnání mám ve své druhé nádrži s běžným pískovým dnem, kde se ne všechny nově zasazené trsy právě nastříhaných kytek chytí a když se chytí, tak na to potřebují mnohem více času.  

Odkalení, práce se substrátem

Substrát se také velmi dobře odkaluje, kdy se po nastavení přiměřeného odtoku vody "mele" spousta granulek ve zvonu, kal je odtažen a granulky po naklonění zvonu znovu padají na dno - tímto způsobem se dá substrát i dost efektivně po nádrži přemisťovat. V mé nádrži dojde časem k přesunu substrátu ze zadní vyvýšené části až ke sklu a pak není nic jednodušího, než vzít zvon, substrát nasát a vypustit tam, kde je ho třeba. Substrát taktéž nezměnil barvu, nebarví vodu, nemění vlastnosti vody, neškodí rybám a je pouze minimálně "slehlý" 

Ryby

Nezaregistroval jsem, že by měla se substrátem rybí osádka mé nádže jakékoliv problémy. Naopak pancéřníčci se jím s gustem prohrabují při hledání potravy. Jen je třeba u míň zarostlých akvárii volit rybí osádku tak, aby její zbarvení nesplývalo s hnědým substrátem. Ale kdo by používal tento substrát do nádrže bez kytek:) Asi jen blázen.
Závěrem musím vyjádřit spokojenost se substrátem PROFI SOIL. Určitě ho doporučuji všem akvaristům, které uchvátila rostlinná akvária. Substrát má nesporný vliv na růst a krásu všech v něm pěstovaných kytek. Substrát PROFI SOIL se mi velmi osvědčil.

Jiří Rozehnal
1.výherní místo v soutěži o NEJKRÁSNĚJŠÍ AKVÁRIUM SE SUBSTRÁTEM PROFI SOIL
Substrát Profi Soil od firmy Rataj jsem zvolil kvůli několika výhodám. Proti tmavé barvě jdou dobře vidět světlé a průhledné krevetky, které se mi dříve ve směsném písku ztrácely. Substrát je jemnozrnný a zároveň lehký, takže neslehává a dobře v něm koření i jemnější kořenové rostliny, kterým se u mě dříve nedařilo. Echinodorus mi už podruhé vykvetl a Ludwiga s Microsoriem se za 2 měsíce po focení rozrostly alespoň trojnásobně.

                                                                                                                              Jan Skácel
2.výherní místo v soutěži - AKVÁRIUM SE SUBSTRÁTEM PROFI SOIL

Nedávno skončila fotosoutěž se substrátem Rataj Profisoil. A tak bych se s Vámi rád podělil o mé praktické zkušenosti s tímto pro někoho zatím stále novým subtrátem.

Soutěžní akvárium nebylo mým prvním akváriem, ve kterém jsem Profisoil použil, což bylo nakonec i impulsem k tomu, proč se soutěže zúčastnit. Akvárium bylo foceno do soutěže necelé tři měsíce od založení. I přes tuto krátkou dobu dokázaly rostliny narůst do zamýšlené podoby. Svůj podíl na tom nese samotný substrát. Do spodní vrstvy přišel zásobní substrát a násada bakterií, navrch pak vše překryla vrstva Profisoilu v tloušťce 3-15cm.

Díky jeho lehkosti a vnitřní pórovitosti se biologické procesy v nádrži brzy stabilizovalyrostliny začaly kořenit a růst úchvatným tempem. To vše samozřejmě i s náležitým přídavkem kapalných hnojiv, dostatku světla, CO2 a kvalitní filtrací.

Záměrně jsem v layoutu akvária volil poměrně náročné druhy rostlin, které potřebují opravdu dobré podmínky aby se ukázaly ve skvělé kondici, např.: Hemianthus „Cuba“, Pogostemon Helferi, Hydrocotyle „Japan“, Didiplis Diandra, Ludwigia Arcuata, Eustralis sp. , Micranthenum Umbrosum a další… Všechny tyto druhy rostly bez sebemenších problémů, markantní rozdíl byl vidět u kořínků Hemianthus „Cuba“, které sahaly až na dno nádrže a celý koberec tak nehrozí svým odtržením ode dna jako se to často stává na klasickém dnu tvořeném pískem.

Celkově tedy hodnotím substrát Profisoil jako velmi vhodnou volbu pro rostlinná akvária i klasické nádrže s nezcela zarostlou plochou dna. Jediným jeho mínusem je jeho lehkost, proto je důležité nechat jej lehce nasát vodu před založením akvária a pokud se chystáte na krkolomnější layouty blízkým přírodním akváriím, pak je třeba dobře sestavit dekorační materiály tak, aby subtrát časem „nestékal“ a neměl tendence tvořit rovinu.
                                                                                                     
                    Adam Votava
3.výherní místo v soutěži - AKVÁRIUM SE SUBSTRÁTEM PROFI SOIL

Jak vypadá substrát Profi soil v akváriu

Obsah balení: 8l

Substráty