Echinodorus quadricostatus Expand

Echinodorus quadricostatus

Rataj Rataj

72

Nové

Echinodorus quadricostatus je menší druh echinodoru, který výtváří hustý nízký koberec

Více podrobností

Skladem

72 Kč

s DPH

Popis

Echinodorus quadricostatus (Šípatkovec odnožující)

Popis

Echinodorus quadricostatus, rostlina známá také pod názvem Šípatkovec odnožující je malá a elegantní akvarijní rostlina. Díky své velikosti a nenáročnosti je ideální volbou pro přední část akvária a pro vytváření hustých, zelených koberců. Je vynikající volbou pro každé akvárium, přinášející svěží a přirozený vzhled. Tato rostlina nejenže obohatí váš podvodní svět, ale také přispěje k jeho ekologické rovnováze a zdraví.

Echinodorus quadricostatus pochází z tropické Střední a Jižní Ameriky. Jako obojživelné rostliny osidlují pravidelně zaplavované břehy řek, jezer a rybníků i bažinatá místa. V suchozemské formě mají stopkaté, kopinaté listy a drobné bílé květy, zatímco v ponořené podobě mají užší, téměř trávovité listy.

Echinodorus quadricostatus vytváří světle zelené listy, které jsou čárkovitě kopinaté a široké asi 8 - 9 mm. Rychle se šíří dlouhými řetězy běhounů, které se plazí po substrátu a vytvářejí svěží, jasně zelený trávník.

Tato půdopokryvná rostlina nevyžaduje mnoho světla, ale doporučuje se alespoň střední intenzita osvětlení a dobrý přísun makro a mikroživin. Nedostatek železa může rychle vést k bledým novým listům. Přísun CO2 není vždy nutný, ale velmi prospívá růstu. Rostlina dobře roste v měkké až středně tvrdé vodě, ideální teploty jsou kolem 22 až 28 °C. 

Jasně zelený "trávník" působí bujným dojmem a lze je kombinovat s nižšími půdopokryvnými rostlinami. Díky svému rychlému růstu a nízkým nárokům je Echinodorus quadricostatus doporučován pro počáteční výsadbu nově založených nádrží a pro akvaristické začátečníky.

Původ

Pochází z Jižní Ameriky, čeleď Alismataceae.

Vzhled a růst

Tvoří růžice listů dlouhých 4-6 cm a širokých 0,5-1 cm. Listy jsou úzce kopinaté, vzpřímené. Rostlina je odolná, množí se kořenovými výběžky. Vytváří husté kobercové porosty, které jsou na světle nízké, v polostínu vyšší.

Nároky na pěstování

  • Světlo: Echinodorus quadricostatus, vyžaduje střední až silné osvětlení.
  • Teplota: Optimální teplota pro růst je mezi 22-28 °C.
  • Voda: Preferuje měkkou až středně tvrdou vodu s pH mezi 6 a 7.
  • Hnojení: Hnojivo a CO2 podpoří optimální růst rostliny.

Pěstování v akváriu

Echinodorus  quadricostatus je nenáročná a snadno udržovatelná rostlina. Pravidelné zastřihávání pomáhá udržovat její tvar a podporuje hustotu růstu. Doporučuje se pravidelné doplňování tekutých hnojiv a CO2 pro podporu zdravého růstu a sytých barev.

Výhody

  • Snadná péče a nenáročnost
  • Atraktivní vzhled
  • Ideální pro vytvoření zelených koberců
  • Úkryt pro malé ryby a další akvarijní živočichy

Umístění v akváriu

Sázíme do předních partií akvária, kde vytváří efektní kobereček. Dále můžeme použít v nano akváriích do středních partií.

Dárek zdarma k nákupu rostlin:
Rostliny za 600 Kč a více : 150 ml CO2 Vital
Rostliny za 1200 Kč a více : 500 ml CO2 Vital

Parametry

Země původuJižní Amerika
Náročnostnenáročná
Rychlost růstustřední
Umístění v akváriustřední část akvária
Výška (cm)20-30
Šířka (cm)15-25
Teplota (°C)22-28
Světelné požadavkystřední
RodEchinodorus

Akvarijní rostliny