Rozhovor s aquascaperem Vladimírem Tomkem

Vladimír Tomek našel koníčka v aquascapingu. A jde mu to víc než dobře! Umístil se na skvělém 58.místě v prestižní celosvětové soutěží IAPLC 2020. Hodně nás toho zajímalo, tak jsme Vladimíra vyzpovídali v rozhovoru.

Co Vás přivedlo k aquascapingu?

Vždycky jsem chtěl akvárko. Táta ho měl, když jsem byl ještě malý kluk a když jsem jezdil k bratranci na prázdniny, tak jsem si od něho domů skoro pokaždé přivezl nějaké živorodky a slavil každé miminko. První akvárium mi pak pořídila vlastně až moje manželka ze své první výplaty, a tím vše odstartovala. Jsem trochu hračička a přece jenom rybičky si žijí svým vlastním životem a já se v tom podvodním dění potřeboval nějak víc sám realizovat. Začal jsem si kupovat více rostlinek, kořenů, vylepšovat techniku, až jsem dohledáváním různých nových postupů při tvorbě akvária narazil na aquascaping, který mě ohromil a ohromuje dál.
Jak dlouho děláte aquascaping?

Bude to přibližně 9-10 let. Začátky nebyly v českých podmínkách jednoduché, protože tu byla velmi slabá nabídka rostlin i hardscape materiálů. Ačkoliv je ČR světová velmoc v chovu rybiček, tak ani tam to nebylo v pestrosti nabídky nijak slavné a ryby, které používali japonští aquascapingoví mistři se u nás nedaly vůbec sehnat. Soutěžit jsem začal před 7 lety.

Jaké byly Vaše začátky?

Jako dárek jsem dostal akvarijní set Aquael. V tu chvíli to bylo zajímavé řešení, jak mít filtraci, světla a rozumnou kvalitu akvária v jednom. Jak šel čas, tak jsem ale zjistil, že i když jsem v první chvíli měl pocit, že mám skvělý kousek moderní akvarijní techniky, tak jsem s narůstajícími požadavky na pěstování náročnějších rostlin zjistil, že mi to nebude stačit. Postupně jsem kromě skel vyměnil snad všechno :D. Přidal jsem zářivky, vyhodil filtr a koupil velký externí. Ke světlům jsem přidal ještě difuzory a nakonec jsem T8 vyměnil úplně a to za T5. Koupil jsem svůj první CO2 komplet. Zařídil externí mísení céočka mimo akvárium. Jakmile byl tenhle slepenec hotový, tak jsem nakonec akvárium vyměnil za Juwel a i když to bylo nepoměrně lepší, tak jsem dost věcí taky vyřešil svépomocí

Kolik máte doma akvárií?

Aktuálně mám doma 3 akvária, 2 paludária a 2 wabi kusy. Rád bych měl nádrží víc, ale došlo místo a už na to nemám ani tolik času, kolik bych si představoval.

Kde čerpáte inspiraci? Jak vzniká nápad na layout?

Nechám se hodně inspirovat kolegy aquascapery. Sleduji nové trendy v materiálech. Ze všeho nejvíc se ale inspiruji přírodou – ať už tou živou při procházkách nebo cestování, nebo i googlením míst, kam bych se jednou chtěl podívat. Jakmile se mi něco líbí, tak si to vyfotím, nebo uložím a když přijde na vymýšlení nového layoutu, tak si složku s nápady otevřu a i podle aktuálně dostupného materiálu vymýšlím, co by se dalo postavit. Rád bych se jednou dostal do stádia, kdy si budu stavět, co si usmyslím bez omezení materiálem, který mám doma, ale tam ještě bohužel nejsem.


Inspirace na layout IAPLC 2020 - Tonsai beach v Thajsku

Jak dlouho ladíte layout před vlastní realizací?

Jakmile se rozhodnu, co budu tvořit, tak to pak trvá několik týdnů. Dřív jsem měl akvárium postavené třeba za víkend, ale teď o tom víc přemýšlím a víc si s tím hraju. V garáži mám nově ponk s „bednou s pískovým dnem“ ve velikosti mého akvária a tam si to připravuji. Akvárium pro IAPLC 2020 bylo moje první, které jsem zkoušel stavět tímto způsobem a trvalo mi to přibližně 3 týdny, než jsem byl s výsledkem spokojený. Pak byla výzva to přesunout domů, aby to vypadalo stejně, ale povedlo se.

Proces tvorby akvária:

Kolik času týdně věnujete péči o akvária?

Nejvíce času věnuji stříhání rostlin. Kobercovky i stonkovky jsou celkem snadné na údržbu, ale při údržbě mechů cvičím svou trpělivost. Je nutné je vždy dokonale odsát, jinak pak rostou i tam, kde je nechceme. V posledním akváriu jsem měl mechů opravdu hodně a stříhání mi zabralo 4-6 hodin při velkém servisu, který dělám tak jednou měsíčně. Razím přesvědčení, že nemá cenu do akvária sahat příliš často. Ono to někdy může být spíš na škodu. Pokud jsou v akváriu dobré podmínky a jsou dobře zvolení přirození údržbáři jako krevety, šneci a ryby, tak to není ani nutné. Určitě je důležité bedlivě sledovat kondici rostlin a eliminovat případný výskyt řas. Následné řešení problému totiž může být zdlouhavé nebo i fatální a tak je lepší tomu předejít.

V čem spočívá Vaše péče o akvária?

Snažím se mít dost věcí na automatické bázi – světlo, hnojení, CO2. Vodu se snažím měnit každý týden, protože hodně hnojím a je nutné vodu vyměnit i z toho důvodu, aby se v akváriu nehromadily nespotřebované látky. Co se týká péče o filtraci, tak mám léty ověřeno, že je lepší mít větší filtr na menší průtok kvůli dostatku prostoru pro nitrifikační bakterie. Do filtru pak prakticky není nutné sahat. Čistím ho 1-2x za rok. Případně jednou navíc před focením akvária do soutěže.

Je někdo, kdo vás v aquascapingu inspiruje?

Takových lidí je spousta. Jméno, které poví každý aquascaper asi jako první je pochopitelně Takashi Amano. Je to zároveň člověk, který myšlenku aquascapingu rozvinul a zpopularizoval ho jako takový. Nyní mě inspirují přední světoví aquascapeři jako Josh Sim, Takayuki Fukada, Herry Rasio a spousta dalších. Zároveň se mi velmi líbí, jak teď v myšlence mistra Amana pokračují Daichi Araki a Yusuke Homma. Výborní jsou kluci z Green Aqua a u nás nejvíc diskutuji a navzájem si vyměňujeme postřehy s Adamem Votavou.

Jaké rostliny máte pro práci nejraději?

Zaleží na tom, co zrovna stavím za akvárium. Nejvíc používám různé druhy mechů, které miluji pro jejich dekorativnost a přirozenost, ale po x hodinách stříhání nenávidím pro jejich údržbu. Hodně používám různé varianty nejmenších anubiasů. Z kobercovek mám nejradši hemianthus callitrichoides cuba, micranthemum monte carlo a eleocharis mini. Ze stonkovek u mě teď vedou rotaly.


Jaké kameny máte pro práci nejraději?

Nejvíc asi používám Dragon stone a Seyriu stone. Moc jsem si ale užil i práci s černou lávou. Jen je potřeba s ní být velmi opatrný, protože lehce poškrábe sklo akvária. Kameny z vlastního sběru využívám velmi výjimečně.

V layoutech často pracujete s mechy. Jak to děláte, že jsou tak perfektně upravené? Kolik času věnujete údržbě?

Je potřeba přesně vědět, jak který mech roste. Weeping moss tvoří polštáře, které následně přerostou v převis. Pilo moss perfektně drží na kamenech i kořenech a skvěle kopíruje tvary takové dekorace. Fissidens dělá super bochany, ale ještě lepší je, když ten bochan utrhnete a necháte na kořeni jen takové ty zbytky, které znovu obrazí – vypadá to pak úžasně uvěřitelně a přirozeně. A pak se stříhá a stříhá a odsává a... jak jsem již říkal. Jsou to hodiny. Když jsem měl akvárium 90x45x45 tak to bylo 2-3 hodiny. Teď ve 120x60x60 mi to trvá 4-6 hodin i s odsáním odstřižků. Než začnu stříhat mechy, tak vždycky vypnu filtr, aby mi mech padal přímo na dno a netočil se po celém akváriu. Lépe se to pak čistí. V průběhu stříhání několikrát odsaju mech skoro do čista, abych filtr na pár minut zapnul a udržel jsem filtrační bakterie naživu. Spousta lidí dělá tu chybu, že chce mít na kořenech hned po založení souvislou mechovou pokrývku, ale to je chyba. Pokud se na kořeny přiváže velké množství mechu ve větší vrstvě, tak se mech na podklad nepřichytí – nepřiroste – jen odspodu uhnije a za pár týdnů od kořenů odpadne. Pak se musí začít znovu. Pokud je to jen trochu možné, tak je vždy vážu nití. Nit se po čase rozpadne a zůstane jen krásný mech. Vteřinovým lepidlem lepím pouze na kameny a místa, která ovázat nejdou.


Soutěžní akvárium IAPLC 2017

Jak probíhá focení před soutěží? Používáte speciální přípravky nebo filtrační média na průzračnou vodu?

14 dní před finálním focení ostříhám stonkovky a mechy do uvažovaného stavu. 3 dny před cvakem vyčistím filtraci a vyměním vodu. V den focení vypnu CO2 a světlo. Rozsvítím až těsně před focením. Speciální látky na křišťálově čistou vodu nepoužívám, ale uvažuji, že příští rok vyzkouším Seachem Purigen nebo Aqua puru, protože budu mít akvárium plné kořenů a udržet vodu bez zákalu v takovém případě není úplně jednoduché.


Jaký fotoaparát používáte na focení akvárií?

Používám Nikon D610 s objektivem Tamron 24-70 se světelností F2,8. Pomalu uvažuji o změně na Sony a7r III, protože ve spojení s jejich objektivy jsou výsledky focení neuvěřitelné. Fotím ze stativu na dálkovou spoušť.

Máte ještě jiné koníčky?

Kromě aquascapingu rád fotím i jiné věci než akvárium, ale stále jde převážně o přírodu. Něco málo přes rok hraju na didgeridoo. Občas si zajdu do fitka nebo na kolo. Mým největším koníčkem je ale nyní rodina – dvě dcerky a jedna manželka, která mě v aquascapingu velmi podporuje a patří jí za to můj velký dík.


Děkujeme za rozhovor!