Jak snížit náklady na akvárium

Nárůst cen energií a prakticky veškerého zboží je vysoký. Řada lidí pak ve snaze snížit výdaje omezí svoje koníčky a v případě akvaristiky dokonce ruší akvária. Existuje ale řada věcí, které můžeme udělat, abychom snížili provozní náklady na akvárium a nebyli donuceni k tak drastickému kroku:).
Některé níže uvedené kroky jsou podmíněny změnou, ať už úplnou nebo částečnou, co se týče volby rostlin. Náročné rostliny vyžadují intenzivní osvětlení, teplotu vodu 22-26 st., CO2 a pravidelnou výživu. Pokud k dosažení snížení nákladů nechcete zasahovat do skladby rostlin, přečtěte si pouze odstavec - Omezte dobu svícení.

Akvárium s nenáročnými rostlinami, bez CO2, hnojení. Autor: Martin Horák

Sviťte LED osvětlením

Většina akvaristů už dávno přešla na LED osvětlení. Pokud přece jenom ještě váháte, přečtěte si několik bodů, proč zvolit LED osvětlení.

  • LED osvětlení má nižší spotřebu než klasické zářivky.
  • LED osvětlení má delší životnost než klasické zářivky.
  • LED osvětlení  má vyšší intenzitu osvětlení při stejném světelném toku.
  • LED osvětlení neprodukuje teplo, nepřehřívá se tak světelné těleso ani voda v akváriu.
  • LED osvětlení má lepší podání barev, u LED světel vyšší kategorie navíc máte možnost regulovat barevné kanály.

Více informací o výběru LED osvětlení najdete tady.

Omezte dobu svícení

Není nutné rostlinám svítit 12 hod denně. Ani v přírodě na rostliny nedopadá stejná intenzita slunečního záření po polovinu dne! Ideální doba svícení pro méně náročné druhy rostlin je 7-8 hod, pro náročné druhy rostlin pak 8-10 hod.
Fajn je také nastavit efekt pomalého rozednívaní a stmívání, tak jak je tomu v přírodě. Rostlina dostane pozvolný signál ke spuštění a zastavení fotosyntézy a nedostává se do stresu.

Pauza ve svícení = lepší fyziologie rostlin

Pauza ve svícení jinak známá pod výrazem siesta (siesta method) je 2- 4 hod pauza ve svícení , která má několik výhod:

1.Šetří elektřinu. Pokud jste zvyklí svítit 14 hod, svítíte pouze 10 hod. V případě, že svítíte 8-10 hod, nesnižujete dobu osvitu, pouze nastavujete pauzu.
2. Poskytuje rostlinám pěknou, dlouhou fotoperiodu, kterou potřebují, aby se jim dobře dařilo (fotoperioda by měla být alespoň 12 hodin)
3. Zapadá do fyziologie rostlin a dynamiky CO2 
4. Pomáhá s kontrolou řas

Více o režimu siesta najdete tady. 

Siestu praktikujeme u všech našich akvárií

Pořiďte si akvárium bez topítka 

Pokud teprve přemýšlíte o pořízení akvária nebo plánujete obnovit rybí osádku, můžete vybrat ryby, které se obejdou bez topítka. Jsou to například dánia, kardinálky, rájovci, divoké formy živorodek, plat, mečovek, parmiček a krásná ryba Halančík floridsky. Tyto ryby  snesou teplotu kolem 18-20 stupňů a akvárium může být nevytápěné. 
 

Pěstujte nenáročné rostliny

Nenáročné rostliny nepotřebují tolik světla, živin a obejdou se i bez dávkování CO2. K nenáročným rostlinám patří Vallisnerie, Anubiasy, Kryptokoryny, Echonodory, Hygrophily a řada dalších rostlin.  
I nenáročné rostliny budou samozřejmě lépe prospívat, když je budete pravidelně hnojit a dávkovat CO2. Pokud chcete ale omezit výdaje za akvárium, zvládnou to. 
Výhodou pěstování nenáročných rostlin je i to, že rostliny nemusíte tak často zastřihovat.

Přejděte na ultra low-tech akvárium

Nic pro příznivce vymazlených podvodních krajinek, nicméně za určitých podmínek lze mít akvárium prakticky bez techniky s nulovými náklady. Výsledek bude spíš přírodní akvárium, ve kterém může občas vyskočit řasa. Stačit vám bude ale jen osvětlení. 
V ultra low-tech akváriu počítejte s nenáročnými rostlinami a rybami, které se obejdou bez topítka. Ultra low-tech akvárium nemá filtraci. O filtraci se starají rostliny, které spotřebují veškerý odpad z ryb. Ideální je tedy mít v akváriu co nejvíce rostlin a zároveň akvárium nepřerybnit
Ultra low-tech akvárium není příliš rozšířený akvarijní styl, a to z jednoho důvodu. Jen málokdo má cit pro vytvoření a udržení tak symbiotického prostředí.
Fajn čtení o ultra low-tech akvaristice najdete tady.

Jaký je Váš názor na současnou situaci? Máte zkušenosti se snižováním nákladů na akvárium? Napište nám na info@rataj-spk.cz.