Výběr akvária

Před koupí akvária je dobré si odpovědět na pár otázek. Jak bude nádrž zhruba vypadat a jaké ryby chcete chovat? Jaké jsou mé finanční možnosti? Vhodný prostor pro umístění akvária? Je dobré začít začít s menším akváriem (50-100 l) s běžnými druhy ryb (živorodky, krunýřovci) a pokud Vás akvaristika chytne, pořídit si větší nádrž. Výhoda větší nádrže je, že v ní snadněji udržíte biologickou rovnováhu a v konečném důsledku nebudete muset věnovat tolik času údržbě. Co se týče tvaru tak výška akvária by neměla přesahovat 50-60 cm, aby došlo spolehlivě k prosvícení celého vodního sloupce a kytky tak nestrádaly. Tato výška je také optimální z hlediska údržby - u vyšších akvárií budete mít problém s údržbou a nedosáhnete rukou na dno. Poměr délky k výšce přední stěny akvária by měl být minimálně 2:1 (např. délka 130, výška 50), což vypadá opticky velice hezky. Čím větší je tento poměr, tím efektnější bude celkový výsledek. Šířka boční stěny (tedy hloubka z předního pohledu) by potom neměla být menší, než výška akvária kvůli dostatečně veliké ploše hladiny, kterou proniká do vody kyslík. Další věc, ke které byste se měli přiklonit při výběru akvária je délka standartních zářivkových trubic, které použijete na osvětlení (pokud se nerozhodnete používat halogenové reflektory). Standartní délky jsou 60, 120 a 150 cm. Nad akvárium by se Vám měl vejít takový počet trubic dané délky, aby výkon světla odpovídal přibližně 0,5W / litr vody. 

Umístění akvária

Hlavní zásadou je, aby na akvárium nesvítilo příme slunce, které podporuje  bujení řas. Dále je třeba u větších nádrží (více jak 250l) zvážit nosnost podlahy, případně konzultovat umístění se statikem. Nad akváriem by měl mít volný prostor pro bezproblémovou údržbu.  Akvárium by mělo být umístěno na klidném místě, kde není průvan nebo zdroj tepla. V neposlední řade je důležite zvážit estetickou stránku a umístit akvárium tak, aby v prostroru působilo příjemně a vyniklo. 

Vlastní nákup akvária

Akvárium si můžete nechat zhotovit na zakázku, u nichž je nutné dokoupit vhodnou techniku nebo koupit akvarijní komplet. V rámci akvarijního kompletu zakoupíte kromě akvária také filtr, osvětlení a topítko naráz.  Při koupi  je nutné si uvědomit, že akvárium musí být technicky vybaveno tak, abychom dokázali vytvořit optimální podmínky pro ryby a rostliny. To znamená, že akvárium musí mít  především dobré světlo a  kvalitní filtraci.  Což bývá často problém u levných kompletů typu Diversa apod. Ideální jsou akvária s LED osvětlením, které je  při stejném výkonu podstatně úspornější.

LED světlo AQUATLANTIS


Filtr by nikdy neměl být natolik výkonný, aby příliš čeřil hladinu. To nesvědčí rostlinám a dělají se řasy.  Filtr by měl ale být dostatečně objemný, aby bakterie v něm obsažené stačily rozkládat nečistoty. Takový způsob filtrace nazýváme biologickou a je základním předpokladem toho, že budeme mít křišťálově čistou vodu, která bude vyhovovat rybám i rostlinám. Pokud nemáte k dispozici dostatek financí, investujte raději  do menšího, ale dobře vybaveného akvária.    Technika

Do techniky řadíme filtr, osvětlení, topení a další příslušenství jako je teploměr, spínací hodiny, odkalovací zvon, kýbl, síťka, magnetická stěrka aj. Pro podpoření růstu rostlin je dobré mít zajištěno dávkování CO2.

  • Filtr – filtry rozeznáváme vnitřní a vnější. Vnitřní filtry jsou doporučovány spíše do menších nádrží (do 100 l). Nejvhodnější vnitřní filtr je ten, který má velký filtrační povrch a je optimální pro osídlení přátelskými bakteriemi. Ten stačí doplnit čerpací hlavou, s přibližně stejným průtokem v litrech za hodinu, jako je objem zařizované nádrže. Pokud se chystáte zařídit akvárium pouze s rybami budete potřebovat průtok větší - několikanásobek objemu akvária za hodinu. U větších nádrží se vyplatí investovat do vnějších filtrů, které mají vysokou filtrační účinnost, obsahují různé filtrační náplně a zadrží tak širokou škálu nečistot. Filtr nikdy nevypínejte, ani na noc! Časem se v něm vytvoří užitečné nitrifikační baktérie, které potřebují kyslík a pokud filtr vypnete na delší čas než asi tak 15-30 minut, začnou hynout. Proto filtr vypněte pouze v případě údržby akvária, abyste předešli úrazu elektrickým proudem, nikdy ne však na delší dobu! V případě, že máte již nějaké zaběhnuté akvárium, použijte část vody v novém akváriu a naočkujte nový filtr. Stačí pokud do náplně nového filtru vymačkáte vodu z již zaběhnutého filtru - přenesete tak velké množství nitrifikačních bakteríí. Nebo ještě lépe nechte nový filtr před založením akvária asi alespoň týden běžet ve starém akváriu.

  • Topení - Používáme regulovatelná vytápěcí tělesa. Proto doporučuji volit výkon topení asi 0,5 až 1 W na litr vody (lepší mít rezervu). Záleží na okolní teplotě v místnosti - pokud teplota silně kolísá nebo rádi a často větráte v zimě, pořiďte si raději výkonější topení, v případě stále vytápěné nebo klimatizované místnosti s teplotou okolo 22-24°C bude stačit menší výkon nebo se bez topení zcela obejdete. Pokud chcete chovat ryby vyžadující vyšší teplotu než 25°C, musíte samozřejmě koupit výkonější topení.
  • Osvětlení - Kvalitní osvětlení je nutné zejména pro zdárný růst akvarijních rostlin a má vliv i na vybarvení ryb. Pro standardní okrasné akvárium s rostlinami počítejte s minimálním výkonem osvětlení 0,5 W na 1 litr vody. Pro rostlinná akvária holandského typu se používá i více než 0,75 W na litr, naopak u akvárií zaměřených spíše na chov ryb, než na pěstování rostlin, postačí i 0,3 W na litr. Aby se rostlinám dařilo, měli bychom svítit 12 hodin denně. Důležitá je také pravidelnost svícení, které snadno dosáhneme pomocí spínacích hodin.
  • CO2 - Rostliny potřebují CO2, stejně jako my potřebujeme kyslík. Pokud máte hustě zarostlou nádrž s rychle rostoucími rostlinami nebo nádrž s náročnými rostlinami je vhodné doplňovat CO2 pomocí vnějšího zdroje (pomocí kvasného procesu, automatické dávkování pomocí tlakové láhve, chemie)
  • Další příslušenství - Aby akvárium správně fungovalo, je dobré provádět pravidelnou údržbu. S tou Vám pomohou následující pomůcky: odkalovací zvon, síťka, magnetická stěrka, spínací hodiny

Vzhled akvária

Před pořízením rostlin a dekorací je dobré si rozmyslet, jak bude vlastně vypadat finální podoba akvária. Dobré je načerpat inspiraci na internetu nebo v akvaristických knížkách, vytvořit si vlastní layout a na jeho základě nakoupit rostliny, dekorace a substrát. Při koupi rostlin a substrátu je nutno brát v potaz i druh chovaných ryb. Tlamovci budou mít naprosto rozdílné nároky než živorodky a je potřeba tomu uzpůsobit nádrž. 

Zakládání akvária

Pod akvárium umístíme vhodnou podložku – polystyren, filc, speciální podložku pod akvárium. Zabráníme tím případnému poškození, prasknutí akvária.

  • Substrát - vyhýbáme hrubým štěrkům a všem pískům a kamenům obsahujícím vápenec. O tom se přesvědčíme, když testovaný materiál zakápneme octem. Pokud šumí, můžeme ho rovnou vyhodit Je dobré použít na úplné dno substrát obohacený o živiny a na něj teprve umístit substrát klasický. Tloušťka substrátu by měla být 3-5 cm v přední části a 10-15 cm v zadní části, čímž se vytvoří dojem hloubky a plastičnosti.  Množství potřebného substrátu lehce zjistíme tak, že vynásobíme délku a šířku akvária x 5 = objem substrátu v litrech. Volíme raději pórovitý substrát o menší velikosti zrn jako je Profisoil, který poskytuje lepší podmínky pro osídlení užitečnými nitrifikačními bakteriemi. Jejich další předností je to, že se nesléhají, takže kořeny rostlin a bakterie ve dně mají dostatek kyslíku a krásně rostou.
 
  • Dekorace – kořeny a kameny vždy volíme tak, aby barvou a povrchem ladily k substrátu. Současně myslíme na vhodné pozadí do akvária. Prosvítající stěna působí nevzhledně, stejně jako kýčovité tapety s různými potisky. Proto vždy dávejte přednost nejlépe černé tapetě, kterou jednoduše nalepíme zvenku na stěnu akvária, nejlépe několik dnů před napuštěním. Tapeta tak má čas vyschnout a nedojde ke vzniku šmouh a bublin.

  • Napouštíme vodu - máte-li menší akvárko, dejte dovnitř misku, talíř nebo skleničku a lijte vodu na ni - zabráníte zvýření a rozházení kamínků. Jako ideální řešení je u většího akvária napojit hadici k vodovodu a pomalu napustit. K napouštění akvária použijeme studenou vodu, dálově vedená teplá voda obsahuje různé toxické příměsi. Během napouštění sledujte jestli akvárium dobře sedí na podložce a na podstavci a zda někde neproniká spoji voda. Pokud chcete hned osázet dno rostlinami, napusťte tak polovinu vody, ať se Vám lépe pracuje.
  • Sázíme rostliny - po týdnu, kdy je voda dostatečně odstátá a došlo k biologickému zaběhnutí akvária, se můžeme vydat na nákup rostlin. Při nákupu rostlin sledujte jejich informační štítky a berte v potaz jejich konečnou velikost a náročnost na výživu a osvětlení. Pokud nepodporujeme růst rostlin přídavkem CO2, vybíráme raději rostliny, které jsou označeny jako nenáročné, ušetříme si pěstitelské zklamání. Rostliny kupujeme  v méně druzích a po několika kusech, vypadá to daleko lépe. Současně dbáme, abychom měli rostliny do popředí , na střed a do pozadí akvária. Doma necháme rostliny chvíli aklimatizovat v sáčku, ve kterém jsme je přinesli a poté se dáme do vybalování. Rostliny vyjmeme z transportních košíčků velmi opatrně, abychom nepoškodili kořínky. Střiž, ve které jsou rostliny zasazeny je nutné odstranit, protože v akváriu by postupně docházelo k jejímu uvolňování a stále by Vás obtěžovaly její plovoucí útržky. Pokud jsou kořeny příliš dlouhé, můžeme je trochu zastřihnout. Při samotném sázení musí kořínky směřovat kolmo dolů. Rostliny sázíme pinzetou.
  • Nasazujeme rybí osádku - po dalším týdnu můžeme do akvária vpustit ryby. Je dobré se řídit pravidlem, že méně je někdy více. Menší množství ryb = menší množství exkrementů a menší znečištění nádrže. Když přineseme ryby domů, vložíme je i se sáčkem do akvária, aby se postupně vyrovnala teplota. Po aklimatizační půlhodince můžeme ryby vypustit. Je-li to možné, přesuneme ryby ze sáčku tak, aby se do akvária dostalo co nejméně přinesené vody. Tímto alespoň trochu snižujeme riziko zanesení parazitů. Pokud už bychom v akváriu nějaké ryby měli a disponujeme karanténní nádrží, je vhodné umístit ryby na tři týdny do karantény, aby se případné onemocnění včas projevilo a nedošlo k nakažení stávající osádky akvária. 
TIP! Doporučujeme do nádrže nejprve vysadit řasožravé ryby (Garra rufa, crossocheilus siamensis), krevety a šneky, kteří pomůžou v akváriu zvládnout případné první náznaky řasy. Po týdnu až dvou můžeme dokoupit další ryby.
TIP! Čerstvě založené akvárium nemusí mít dostatek přátelských bakterií (rozkládají amoniak na dusitany a dále na dusičnany) a ve vodě se tak mohou vyskytovat toxické dusitany, které jsou i v malém množství pro rybu smrtelné. Množství dusitanů lze změřit pomocí testu Azotin. Doporučujeme proto použít při zakládání akvária násadu bakterií např. Bactoesex nebo vymačkat starý filtr do nového akvária. O zcela zaběhnutém novém filtru se dá mluvit nejdříve po 1 měsíci (4-6 týdnů)! Proto buďte v této době nanejvýše opatrní k jakýmkoliv změnám v akváriu. To platí i v případě krmení - pokud budete překrmovat a ve vodě se začne rozkládat nespotřebované krmivo nebo velké množství detritu v důsledku nadměrného krmení, může to mít opět fatální následky.