Přátelské bakterie - biologická filtrace v akváriu

Hlavní důvod výskytu řas je špatná činnost bakterií , které se v akváriu vyskytují hlavně v substrátu a ve filtru. Tyto bakterie rozkládají výměšky ryb, odumřelou organickou hmotu na jednoduché látky (dusík, fosfor, draslík a CO2), které rostliny přijímají jako živiny. CO2 současně udržuje pH vody na optimální úrovni. V takovém akváriu se výborně daří rybám i rostlinám bez nutnosti větších zásahů zvenčí a je v něm minimum řas. Pokud ovšem bakterie nefungují dostatečně, hromadí se v akváriu  organické látky. Jejich zvýšený výskyt se projeví  zakalenou vodou a hlavně zvýšeným výskytem řas. Často stoupá i hladina nitritů, které dusí ryby a pronikavě snižují jejich imunitu. O tom se lehce přesvědčíme testem Antialgae a Azotin. Jak těmto problémům předcházet?  

  • Především je zapotřebí užitečné bakterie do akvária pravidelně vysazovat. To je absolutní nutností u čerstvě založené nádrže. Ale i v zaběhlém akváriu toto nelze podcenit a násadu bakterií aplikujeme minimálně jednou za 14 dnů.

TIP! Nechali jsme testovat celou řadu přípravků na trhu a ne zdaleka všechny jsou účinné. Proto doporučeme Sera nitrivec a náš nový přípravek Bactoesex, který má za sebou 1 rok výzkumu a testování.Bakterie pro svou činnost potřebují především dostatek kyslíku a plochu k osídlení. Proto je nutno zajistit biologický způsob filtrace.
V praxi to znamená filtrovat přes dostatečně velký objem filtračního media. Filtr by měl být uspořádán tak, aby se v něm nehromadilo nadbytek odpadu. Ten na sebe váže kyslík a razantně snižuje činnost bakterií. Abychom toho dosáhli používáme v co největší míře porezní media, která kladou malý odpor protékající vodě. Jako např. keramické kroužky, zeolit, aquaclay apod. Polyuretan  je sice výborný, ale rychle se zanáší a má snahu se ucpávat a tudíž odkysličovat. Proto ho používáme zásadně až jako poslední stupeň filtrace pro již předčištěnou vodu. To stejné platí v případě aktivního uhlí. Voda by přes filtr měla proudit pomalou rychlostí, aby se zachycené nečistoty stačily rozkládat. Těmto požadavkům vyhovuje vnější filtr pokud je správně naplněn podle výše zmíněného schématu. Naprostá většina vnitřních filtrů těmto požadavkům ovšem nevyhovuje. Buď jsou příliš malé, takže se rychle zanesou a odkysličí. Nebo jsou tvořeny pouze polyuretanem, který má malou propustnost a odkysličuje se.  Velmi dobré zkušenosti máme s BIOBOXY od firmy AQUATLANTIS. Hlavní předností je velký filtrační objem a pomalá rychlost proudění. Firma nabízí celkem 10 druhů náplní, které se dají ve filtrační komoře velmi účinně skládat podle okamžité potřeby a situace. Vždy pamatujeme na to, aby minimálně 2/3 objemu tvořily dobře propustná media, kde se nehromadí odpad a dostatek kyslíku umožňuje optimální činnost bakterií. Jemná média jako polyuretan, aktivní uhlí apod. vkládáme zásadně na konec filtrace a pravidelně kontrolujeme, aby se nezanášely. 

TIP! Do sací komory těchto filtrů je možno vložit vzduchovací kámen, který nám účinnost filtrace razantně zvýší. Jinak se nadbytečnému vzduchování vody zásadně vyhýbáme.

 

Nasaďte řasožrouty!

Šneky, ryby požírající řasy (parmička černopruhá, živorodky, krunýřovci, čichavci....), výborné jsou také krevetky. Krevetkou revoluci v boji proti řasam započal nejslavnější akvarista na světě – Takashi Amano v r.1990 a nyní jsou krevetky nejpřirozenějším bojovníkem v boji proti řasam. Navíc pozorovat stádo pasoucích se krevetek je fascinující zábavou a brzy tuto podívanou vyměníte za sledování televize. Rybky řasožroutky plní dva účely. Skvěle pojídají řasy a ještě získáte nového mazlíčka do akvária. Zvolte si takového řasožrouta, který budete velikostně sedět do vašeho akvária. Někteří se dorůstají délky až metru! Mezi spolehlivé řasožrouty patří: crossocheilus siamensis, garra ruffa, přísavka thajská, glyptoperichthys gibbiceps, šnek neritina zebra, krevety aj.

   

 

Zdravé rostliny – dopřejte jim správnou péči 

Dobře nasvětlená rostlina produkuje nadbytek kyslíku, který se uvolňuje listy do vody a současně kořeny do dna. Zdravá rostlina současně produkuje kořenové výměšky a algicidy, které razantně podporují činnost bakterií a omezují růst řas.  Proto se řasy na dobře rostoucích rostlinách nevyskytují nebo maximálně v omezené míře na méně aktivních starších částech rostlin. Správná péče o rostliny, která spočívá v optimalizaci množství CO2, živin a v použití vhodného světelného spektra s dostatečnou intenzitou, je základní prevencí proti řasám! Doporučujeme LED osvětlení od firmy Aquatlantis. Toto světlo poskytuje vysokou svítivost  s minimální spotřebou, 3 letou zárukou a 5 letou životností. Spektrum světla je upraveno tak, aby vyhovovalo rostlinám, krásné vybarvilo ryby a současně potlačovalo řasy.

Vyměnte vodu

Tuto poučku zná asi každý, ale přiznejme si to. Kdo z nás mění vodu pravidelně? Přitom je to základní předpoklad pro správně fungující akvárium. Doporučujeme měnit 1/5 - 1/4 vody v akváriu, ale každý týden. Na pomoc si vemte odkalovačku dna a odsajte ze dna všechny odumřelé zbytky a nečistoty. 1x měsíčně vyperte filtr v odstáté akvarijní vodě. Pravidelným odkalováním zajistíme dostatek kyslíku ve dně, dále použitím porézních substrátů jako je ProfiSoil a Aquaclay, které se nesléhají a zajišťují dostatek kyslíku ve dně. 

Rychle rostoucí a plovoucí rostliny

Rychle rostoucí rostliny dokáží efektivně odebírat přebytek živin v akváriu a zabrání tak vzniku zbytku a nečistot, které tvoří ideální podmínky pro rozvoj řas. Plovoucí rostliny zase poskytují přirozený stín v akváriu a brání tak přílišnému světlu vstupujícího do akvária. Zárověň úspěšně odebírají fosfáty a dusičnany z vody. 

Přípravky proti řasám

Pokud chcete jít rychlou a efektivní cestou můžete zvolit chemii v boji proti řasám. Účinnými pomocníky jsou např. CO2 VITAL, ALGAE DESTRUCT. ALGAE DESTRUCT je určen především pro štětinkové řasy, ruduchy, sinice - cyanophyta. ALGAE DESTRUCT je vynikající hlavně na sinici - cyanophyta. Jsou to obávané modrozelené povlaky, které často dusí celé akvárium. CO2 VITAL - jednak podporuje růst rostlin, ale současně vysoce účinně potlačuje růst řas. 

Opatrně s krmením a množstvím ryb

Je to jednoduché-krmte málo a kvalitním krmením. Ryby krmíme zásadně tak, aby nabízenou potravu zkonzumovaly prakticky okamžitě a zabránilo se tak jejímu zapadnutí do substrátu a filtru. Takto zapadlá potrava rychle kazí vodu a objevují se řasy. Na krmení se rozhodně vyplatí nešetřit a kupovat značky s co největším obsahem rybího masa a minimem balastu. Doporučujeme krmení HIKARI. Krmení HIKARI drží tvar, neznečišťuje vodu a je plné živin a vitamínů. Buďte opatrní při výběru počtu ryb a mějte v hlavě základní poučku - 1 cm ryby na 1 litr vody, při velkých 1 cm ryby na 2 až 3 litry vody. 
TIP! Doporučujeme rybám poskytnout 1-2 dny v týdnu hladovku. Ryby se tak pročistí a konzumují zbytky rostlin a hlavně řasy tak jako v přírodě.  

 

Zapojte do boje pomocníky – škrabka, žiletka, houbička

Prevence je základ, proto je dobré 1x týdně vyčištit skla a případné řasy na rostlinách pomocí škrabky a houbičky. Zabere to pár minut a řasy nebudou mít šanci.

 

Nic nepomáhá? Nasaďte těžký kalibr

Máte velkou nádrž s velkým množstvím ryb? Pak pro Vás může být řešení použití ozonizátoru nebo filtrační patrony s aktivním uhlím.
Ozonizátor produkuje ozon, což je plyn s velmi vysokou oxidační schopností. Rozkládá organické látky, které vodu zbarvují a podporují růst řas. Voda je po aplikaci ozonu křišťalově průzračná, v akváriu je výrazně omezen růst řas, ryby jsou vitálnější a lépe vybarvené. Voda má lepší kvalitu a není zapotřebí ji tak často měnit.