Mechy v akváriu

Určitě jste někdy všimli při toulkách v přírodě, jak mechy obrůstají kameny, půdu, kmeny. Kolik existuje mechů, které se liší tvarem, velikostí i barvou. Většinou na jednom najdeme místě více druhů mechů, které se navzájem prolínají. 

Stejně jak je tomu v přírodě, tak i v akváriu mechy obrůstají neživé prvky, a zesilují tak přírodní dojem z akvária. Ideální je, právě jak je tomu v přírodě, kombinace více druhů, výsledný dojem pak bude působit o to víc přirozeně. 

Mechy pomáhají změkčit ostré hrany kamenů a kořenů a vytvářet tak dekorativní uskupení. Řada mechů je navíc nenáročných, takže dobře rostou bez větších nároků na podmínky v akváriu.

Proč pěstovat akvarijní mechy

Akvarijní mechy jsou vybírány hlavně pro svoje estetické kvality, ale v neposlední řadě také zlepšují kvalitu vody. Jako fotosyntetizující rostliny absorbují z vodního sloupce živiny včetně dusičnanů. Navíc k tomu nepotřebují velké množství světla a CO2 jako jiní druhy akvarijních rostlin. Ke všemu jim stačí pro dobrý růst menší množství hnojiva než klasickým stonkovým rostlinám. 

Mechy se skvěle hodí i do low-tech akvária, to znamená do akvária, které nemá silné světlo a CO2 dávkování. Mechy jsou oblíbené i do nano akvárií (10-40l) s krevetkami, Bettami a jinými drobnými rybkami.

Co potřebují akvarijní mechy

1. Čistou, dobře filtrovanou vodu 

Nestabilní parametry a špatná kvalita vody mohou rozpouštět mechy nebo vést k jejich pomalé degradaci.

2. Nižší teplotu vody

Mechy obecně preferují nižší teploty a nemusí se jim dařit v teplých tropických nádržích, kde teplota stoupá nad 28 stupňů Celsia. Nejlépe je mechy uchovávat v chladnějších nádržích pod 26 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách může většina druhů stále růst, ale jejich forma nebude tak pěkná a zbarvení může být spíše nažloutlé než zelené.

3. Akvárium bez řas

Mechy jsou citlivé na řasy. A to je hlavní důvod, proč v mnoho osázených nádržích mechy nerostou dobře. Zatímco mechy samotné mají velmi nízké požadavky na růst a přežití, udržet akvárium téměř bez řasy je někdy výzva. Takže i přesto, že většina mechů může růst ve většině nádrží, protože mohou přežít v extrémně velkém rozsahu parametrů s nízkými nároky na světlo, CO2 nebo živiny, bývá jejich pěstování často problematické.

4. Tvrdý povrch pro přichycení

Všechny vodní mechy se časem přirozeně přichytí na tvrdé povrchy a nevyžadují k růstu žádný substrát. Velké trsy mechu se dají pěstovat přímo na substrátu, ale někdy může dojít k odplutí takového shluku mechů. Nejběžnějším způsobem použití mechu je tedy jeho připevnění na kameny a kořeny. Tím dodá mech kamenům i dřevu nejen přírodní dojem, ale máme pak i pocit, že kámen i dřevo už nějakou dobu v akváriu jsou.

Jávský mech je zdaleka nejodolnější druh mechu, může růst v mnohem vyšších teplotách a snáší horší kvalitu vody.

Co dělat, když mech napadne řasa

Mechy jsou poměrně citlivé na napadení řasami. Díky jemné struktuře mechu může být obtížné řasy ručně oddělit. Mechy mohou být také citlivé na algicidy. Nejlepší metodou je odříznout povrch vrstvy mechu, který je napaden řasami, a nechat spodní část znovu dorůst. To však funguje pouze v případě, že mech má příznivé podmínky pro opětovný růst – je třeba také dbát na to, aby se řasám zabránilo vopětovném rozmnoženíí, pokud ne, problém bude přetrvávat.

Mít v akváriu podmínky, které umožňují mechu robustně růst a konkurovat řasám, je stále nejlepším způsobem, jak mít mech bez řas. Akvária s plynným CO2 mají obrovskou výhodu, protože mechy porostou rychleji a robustněji, když bude CO2 snadno dostupné.. V takových podmínkách mech rychle roste a odstranění porostu zamořeného řasami je nejlepší řešení.

Jak předcházet řasám v akváriu

  • Pokud nemáte v náročné rostliny, sviťte méně
  • Odkalujte dno a vyměňujte větší množství vody
  • Nepřekrmujte
  • Mějte dobrou filtraci
  • Dostatečný průtok, který brání hromadění organického odpadu a úlomků mechu v akváriu
  • Plynné CO2
  • Mějte řasožravé živočichy v akváriu

Jak připevňovat a zastřihávat akvarijní mechy

Připevnění mechů 

Existuje několik způsobů, jak připevnit mech k hardscapu. Jednou z nejlepších metod je navázání pomocí vlasce nebo bavlněné nitě. Větší kusy mechu se rozdělí na délky, s nimiž se snadněji manipuluje (asi 1-2 cm), a poté se připevní nití na povrch dřeva nebo kamene.

Dalšíí metodou připevnění mechů je použití speciálního lepidla. Tato metoda vyžaduje trochu více praxe, ale je mnohem rychlejší. Pomocí lepidla připevníte stélku mechu na hardscape. Měla by být pokrýtá pouze malá část mechu, jinak hrozí uhnívání mechu z důvodu pokrytí celé spodní částí mechu lepidlem. Může se stát, že lepidlo bude vidět na kameni nebo kořeni, ale příliš to nevadí, protože časem mech celý povrch obroste. 

Střih mechů

Mechy lze množit z velmi malých úlomků. Mech můžete ostříhat ostrými nůžkami, odstihnuté části lze znovu připevnit na ještě neobrostlá místa. Pokud nechcete odstřihnuté části znovu nechat růst, dejte si pozor, aby se kousky nedostaly někam, kam nechcete. Mech se rychle uchytí všude, kam dopadne. Při střihání je ideální mít po ruce hadičku s malým průměrem, kterou odstřihnuté části ihned odsajete.  

Jaké rostliny se hodí k akvarijním mechům

K akvarijním mechům se dobře hodí nenáročné rostliny jako jsou Anubiasy, Cryptocoryny, Bucephalandry, Microsoria, Bolbitisy, Riccie, Hygrophila pinnafitida. Skvěle také vypadá mix mechů dohromady. 

Vedle samozřejmě nešlápnete ani s jinými druhy rostlin, ale výše zmíněným rostlinám to prostě s mechy sedí. 

Akvária s mechy, Vladimír Tomek

Výběr nejlepších akvarijních mechů

Mohlo by se vám hodit